Taryfa energetyczna dla firmy – masz odpowiednią? Doradzamy, jaką wybrać

Cena prądu nie musi być taka sama przez całą dobę. Możesz wybrać taryfę energetyczną, którą dopasujesz do okresów największego zużycia energii. Jakie masz opcje? Którą taryfę warto wybrać w danym przypadku? Sprawdź dostępne taryfy za prąd i wybierz najlepszą dla siebie.

10 min czytania
Mężczyzna korzystający z tabletu

Taryfa energetyczna – co musisz wiedzieć?

 

Zastanawiasz się, czym w odniesieniu do energii elektrycznej są taryfy? Prąd może kosztować mniej lub więcej. Cena, według której masz dostarczaną energię elektryczną, zależy od sprzedawcy prądu i wybranej taryfy prądu, czyli planu. To właśnie według tego planu rozliczane jest zużycie.

Nie obowiązują takie zasady jak u operatorów telefonii komórkowej, gdzie każda firma dowolnie nazywa proponowaną ofertę. Sprzedawcy energii muszą dostosowywać swoje propozycje do tzw. podstawowych grup taryfowych. W zależności od tego, jaką taryfę wybierzesz, mogą obowiązywać takie same stawki przez całą dobę, różne w dzień i w nocy, a także będą inne w zależności od dnia tygodnia. Stawka naliczana jest za kWh (kilowatogodzinę).
 

Grupy taryfowe energii elektrycznej – jakie są?

 

Taryfy prądu oznacza się za pomocą symboli, na które składają się wielka litera, wskazująca grupę taryfową, oraz dwie umieszczone po niej cyfry – pierwsza określa moc umowną, a druga – liczbę stref.

Jeśli chodzi o grupy taryfowe, to są one następujące:

  • A – dla dużych przedsiębiorstw, np. kopalni, gdzie wymagane jest duże napięcie.
  • B – dla małych i średnich firm zasilanych prądem o średnim napięciu.
  • C – dla małych działalności, np. jednoosobowych, które potrzebują niskiego napięcia.
  • G – dla gospodarstw domowych.

 

Wspomniana moc umowna oznaczana jest cyframi 1 lub 2. W pierwszym przypadku to moc do 40 kW, a drugim – powyżej 40 kW. W Polsce stosuje się przeważnie taryfy jednostrefowe albo dwustrefowe. Pierwsza oznacza taką samą cenę w ciągu doby, a druga – zależną od pory dnia. Teoretycznie są także taryfy energetyczne trzystrefowe i czterostrefowe, ale w Polsce bywają rzadko stosowane.

Na końcu nazwy taryfy prądu może się również znajdować litera. Wskazuje, jak w danej taryfie podzielono dobę:

 

  • a – wyższe ceny dotyczą zużycia w godzinach od 06:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00, a niższe od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 06:00.
  • b – więcej zapłacisz za prąd w dzień (od 6:00 do 22:00), a mniej nocą – od 22:00 do 6:00.
  • p – oznacza system przedpłacony, zapłatę na zasadzie prepaid.
  • w – niższe ceny obowiązują w weekend, od 22:00 w piątek do godz. 6:00 w poniedziałek, a także w święta i dni ustawowo wolne od pracy. Wyższe w dni robocze – od 6:00 w poniedziałek do 22:00 w piątek.

 

Jak widzisz, to ile będzie Cię kosztować energia elektryczna, zależy od Twojej decyzji. Jaką wybierzesz taryfę i którego sprzedawcę oraz czy dopasujesz ofertę odpowiednio do tego, kiedy wykorzystujesz najwięcej prądu. Jak zatem wybrać? Jaka taryfa energetyczna będzie optymalna w Twoim przypadku?
 

Jaką taryfę energetyczną wybrać? Jak podjąć najlepszą decyzję?

 

Przede wszystkim weź pod uwagę, gdzie potrzebujesz prądu. Mały sklep osiedlowy, warsztat samochodowy, czy duży zakład produkcyjny? W kolejnym kroku przeanalizuj, jak korzystasz z energii i w jakich godzinach? Jeśli urządzenia elektryczne w Twojej firmie pracują głównie wieczorem i nocą, być może optymalnym rozwiązaniem będzie taryfa nocna. Jeśli jednak w Twoim przedsiębiorstwie z urządzeń korzysta się o prawie każdej godzinie, to lepszym wyborem będzie oferta standardowa, z taką samą stawką przez cały dzień.

Jeśli się zastanawiasz, jak wybrać taryfę energetyczną dla firmy, podejdź do tego indywidualnie. Opiszemy poszczególne, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji. Oferujemy doradztwo energetyczne – zapewniamy takie usługi przedsiębiorcom od blisko 10 lat. Podpowiemy także, jaka może być najlepsza taryfa energetyczna dla domu w zależności od reguł zużycia energii.
 

Jaka taryfa energetyczna dla firmy? Spójrz, jak możesz ograniczyć wydatki swojej firmy!

 

Jak wspomnieliśmy, do przedsiębiorstw skierowanych jest kilka grup taryf dla energii elektrycznej. Przyjrzyjmy się im bliżej. Na początek A, czyli przeznaczone dla dużych fabryk, gdzie wyróżniamy:

 

  • A21 – taryfy typu jednostrefowego, obowiązuje rozliczenie całodobowe.
  • A22 – dwustrefowa, inne stawki w strefie szczytowej i pozaszczytowej.
  • A23 – trzystrefowa, obowiązują 3 strefy: okres przedpołudniowy, okres popołudniowy oraz pozostałe godziny.

 

Następnie taryfy B przeznaczone dla dużych firm:

 

  • B21 – jednostrefowa, o mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW. Cena za 1 kWh jest taka sama przez całą dobę.
  • B22 – dwustrefowa. Ceny są wyższe w godzinach szczytu.
  • B23 – trójstrefowa. W tym przypadku mamy szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostały czas. Najdrożej jest w popołudniowym. To dobra taryfa dla firm, mogących dostosować godziny pracy do pory, w której energia jest najtańsza.

 

Kolejna grupa taryfowa energii elektrycznej to C, przeznaczona głównie dla małych firm:

 

  • Taryfa C11 – jednostrefowa, obowiązuje ta sama stawka przez całą dobę. To dobre rozwiązanie dla firm, które prowadzą działalność w dzień.
  • Taryfa C12 – dwustrefowa, doba dzielona jest na dwie strefy czasowe, stawki są wyższe w godzinach szczytowych.
  • Taryfa C13 – trzystrefowa. Ta sama zasada co w przypadku A23 i B23.
  • Taryfa C21 – jednostrefowa. Moc umowna przekracza 40 kW.

 

Jaką taryfę energetyczną wybrać dla firmy? Indywidualnie, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z doradcą sprzedawcy energii elektrycznej, aby zoptymalizować wszelkie opłaty na rachunku. Dodatkową opłatą, wynikającą z wyboru takiej a nie innej taryfy energetycznej, może (ale nie musi) być opłata za moc bierną.
 

Taryfa energetyczna a moc bierna

 

W Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dn. 4 maja 2007 r. pojawia się zapis mówiący o tym, że zakłady przemysłowe rozliczane są za energię bierną. Dotyczy to jednak zasilania z sieci średniego (SN), wysokiego (WN) i najwyższego napięcia (NN). W związku z tym odbiorcy z taryfami A oraz B zawsze rozliczani są po stawkach określonych w taryfach. Taryfy C mogą być rozliczane za moc bierną, ale nie muszą. W praktyce jednak, pod wypływem rozwoju sieci i aparatury kontrolno-pomiarowej, coraz więcej odbiorców z tej taryfy jest już rozliczanych za energię bierną.

Biorąc pod uwagę powyższe można stwierdzić, że moc bierna ma poniekąd wpływ na dobór taryfy. Dzieje się to na samym początku współpracy ze sprzedawcą energii – przy pozyskiwaniu warunków przyłączeniowych dla obiektu lub podczas zmiany sprzedawcy. Jeśli we wniosku przyłączeniowym klient informuje o odbiornikach typu silniki, transformatory, piece, zasilacze, oświetlenie LED, instalacja PV, czy też posiada długie trasy kablowe – będzie on na pewno rozliczany za energię bierną. Wysokość opłaty za ponadumowny pobór energii biernej uzależniony jest od tego jak odbiorca jest zasilany (z sieci do 1 kV, czy powyżej), czyli od tego, jaką ma taryfę.

Warto więc, przy wyborze taryfy, skonsultować wszelkie wątpliwości z ekspertem. Może się okazać, że energia bierna stanowi znaczną część Twojego późniejszego rachunku za energię elektryczną. Taką usługę możesz zamówić u nas, w ramach doradztwa energetycznego dla kompensacji mocy biernej.
 

Jaka taryfa energetyczna dla domu jednorodzinnego? Jak oszczędzić na wydatkach za prąd?

 

Wiemy już jak to wygląda w przypadku firm, a jak przedstawia się sprawa taryf energetycznych dla gospodarstw domowych? Oferta dostawy energii dla domów umożliwia Ci dopasowanie taryfy na prąd do Twoich oczekiwań. Oto, jakie mogą być dostępne dla klientów w Polsce:

 

  • G11 – czyli najprostsza, gdyż przez całą dobę obowiązuje ta sama stawka za energię. Łatwo w tym przypadku możesz przewidzieć, ile zapłacisz za prąd w poszczególnych okresach w roku. Jest popularna w szczególności w przypadku niewielkich nieruchomości, które nie są ogrzewane prądem. To najczęściej wybierana taryfa. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie korzystasz z tańszej energii w nocy. Z drugiej strony, jeśli zużycie w Twoim gospodarstwie jest wtedy minimalne, to taki wybór i tak nie miałby większego sensu. To typowe rozwiązanie wybierane przez rodziny, gdzie przeważnie dzień zaczyna się wcześnie rano, a kończy późnym wieczorem.
  • G12 – ta taryfa za energię elektryczną oznacza, że płacisz mniej za prąd poza godzinami szczytu. Dzięki temu w porze nocnej opłaty są niższe. W przypadku domów, w których nie zużywa się dużo prądu, ta taryfa nie będzie opłacalna. Weź ją pod uwagę, jeśli ogrzewasz dom energią elektryczną. Wtedy możesz ustawić piec tak, aby działał w godzinach, w których prąd jest tańszy.
  • G12w – w tym przypadku masz niższe stawki za energię nie tylko poza godzinami szczytu, ale również w weekend, święta i dni ustawowo wolne od pracy.
  • G13 – trzystrefowa, gdzie obowiązują pory niskich, średnich i wysokich cen. Aby mogła być opłacalna, wymaga dokładnej analizy i przemyślanego zużycia prądu.
  • G11p – czyli przedpłatowa taryfa dla energii elektrycznej. Za prąd płaci się z góry. Posiada się wtedy specjalny licznik, który trzeba doładowywać. Ta taryfa jest często stosowana w przypadku wynajmowanych mieszkań. To bezpieczne rozwiązanie dla właściciela lokalu, gdyż wtedy ma pewność, że nie zostanie z długami. Lokator płaci z góry za energię, którą zamierza wykorzystać.

 

Jaka taryfa energetyczna dla domu jednorodzinnego będzie najlepsza? Jak widzisz, masz różne możliwości. Oceń, która najlepiej pasuje do reguł wykorzystania energii w Twoim gospodarstwie domowym.
 

Taryfy energetyczne – porównanie

 

Czy taryfa nocna się opłaca? O której godzinie jest tańszy prąd? To przykładowe pytania i wątpliwości, które możesz mieć. Jeśli intensywnie korzystasz ze sprzętów przede wszystkim nocą, to bardzo dobrze możesz wyjść na taryfie dwustrefowej. Przemyśl to.

Czy taryfa weekendowa się opłaca? Tak, jeśli potrafisz dostosować czas najbardziej intensywnego korzystania z energii do godzin, w których prąd jest najtańszy.

Większość polskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych korzysta z taryfy jednostrefowej. Oczywiście, nie oznacza to, że będzie najlepsza również w Twoim przypadku!

 

Czytaj także:

Czytaj także

Stacja regazyfikacji LNG

Rola stacji regazyfikacji LNG w dostępie do gazu ziemnego

Skroplony gaz ziemny (LNG) zyskuje w Polsce na popularności, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i dążenia do redukcji emisji CO₂. Stacje regazyfikacji LNG odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu gazu ziemnego do odbiorców przemysłowych, komunalnych i energetycznych, umożliwiając efektywne wykorzystanie tego czystego paliwa szczególnie na terenach niezgazyfikowanych. 

LNG jako czysta energia dla firm

Czym zastąpić węgiel w firmie bez dostępu do gazociągu?

W dzisiejszym świecie, gdzie troska o naszą planetę staje się priorytetem, a regulacje środowiskowe są coraz bardziej rygorystyczne, polski przemysł i energetyka stają przed pilną potrzebą transformacji. Czy istnieje paliwo, które pozwala osiągnąć cele ekologiczne bez kompromisów w zakresie efektywności i konkurencyjności? Tak – to skroplony gaz ziemny (LNG), który dzięki transportowi autocysternami może dotrzeć do każdej firmy, czyli nawet tam, gdzie brakuje infrastruktury przesyłowej. 

Kogeneracja na LNG

Jak działa kogeneracja gazowa na terenach niezgazyfikowanych?

Współczesny przemysł stoi przed złożonymi wyzwaniami: rosnącymi kosztami energii, rygorystycznymi regulacjami środowiskowymi oraz presją społeczną na zrównoważony rozwój. Unijny Zielony Ład wyznacza ambitne cele – redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i neutralność klimatyczną do 2050 roku. W tym kontekście kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, zasilana skroplonym gazem ziemnym (LNG), staje się odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Dzięki czystości spalania, wysokiej efektywności i elastyczności dostaw gazu autocysternami, LNG pozwala firmom nie tylko obniżać koszty, ale także budować przewagę konkurencyjną i wizerunek odpowiedzialnej marki.

Formularz

Zapytaj o ofertę dla swojej firmy

Wypełnij poniższy formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą
i przedstawi ofertę dla Twojej firmy.

W celu lepszego dopasowana oferty do potrzeb Twojej firmy dołącz ostatnią fakturę za prąd i/lub gaz

Dodaj załącznik (max. 5mb)
Brak załączonych plików

Wysłanie zapytania ofertowego stanowi wyrażenie zgody na jednorazowy kontakt ze strony Elenger przy wykorzystaniu środków komunikacji na odległości, w celu przedstawienia oferty sprzedaży.