Strefa wiedzy
Lubimy dzielić się wiedzą, dlatego cyklicznie publikujemy tutaj artykuły branżowe. Jesteś właścicielem firmy, odpowiadasz za zaopatrzenie w energię lub po prostu interesujesz się branżą energetyczną? Z pewnością znajdziesz tu interesujące treści.

Jakie są elastyczne opcje zakupu gazu ziemnego dla firm?
Zakup gazu ziemnego jest bardzo ważnym elementem budżetu operacyjnego wielu firm, zwłaszcza tych działających w branżach o dużym zużyciu energii. Dlatego wybór elastycznej oferty, która dostosowuje się do potrzeb przedsiębiorstwa oraz sytuacji na rynku, jest niezwykle ważny.

Jak zabezpieczyć firmę przed wzrostem cen gazu?
W ostatnich latach temat wzrostu cen gazu stał się jednym z najczęściej poruszanych wśród przedsiębiorców. Zwłaszcza w kontekście konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą i jego gospodarczych konsekwencji, temat tego, jak chronić się przed wzrostem cen gazu, jest często podnoszony przez media, a także przedsiębiorców.

Jak zabezpieczyć firmę przed wzrostem cen energii?
Wzrost cen energii elektrycznej to problem, z którym boryka się coraz większa liczba firm. Dynamiczne zmiany na rynku energii powodują, że przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem zarządzania kosztami związanymi z jej zużyciem. Jak chronić się przed wzrostem cen energii elektrycznej? Jakie kroki podjąć, aby ograniczyć wpływ podwyżek na działalność firmy?

Jak firmy mogą obniżyć rachunki za gaz?
W obliczu rosnących cen energii obniżenie kosztów gazu staje się jednym z priorytetów dla firm. Gaz ziemny odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw – od małych zakładów po duże firmy produkcyjne. Zarządzanie kosztami energii, w tym gazu, może znacząco wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorstwa i zwiększyć jego konkurencyjność na rynku.

Podpisanie umowy przez internet – jak to działa i dlaczego warto?
W dobie cyfryzacji, każda czynność biurowa przenosi się do internetu, a podpisywanie umów nie jest wyjątkiem. Dla naszych klientów proces ten został znacząco uproszczony dzięki wykorzystaniu Autenti, służącej do elektronicznego podpisywania dokumentów.

10 trendów w energetyce na 2024 r., które warto mieć na radarze
Branża energetyczna wciąż ewoluuje, reagując na globalne wyzwania i innowacje technologiczne. W 2024 roku kilka kluczowych trendów będzie kształtować branżę, wprowadzając nowe możliwości i wyzwania. W tym artykule omówimy dziesięć najważniejszych kierunków w energetyce, które warto obserwować.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nawonieniu gazu
Nawonienie gazu, czyli proces dodawania specyficznych substancji zapachowych do gazu ziemnego, to istotny element w sektorze energetycznym. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest nawonienie gazu, dlaczego jest to ważne, jak przebiega ten proces oraz czy nawonienie gazu może być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.

Czy Europę czekają ograniczenia w dostępności gazu zimą 2023?
Obecna sytuacja geopolityczna przyczyniła się do kryzysu energetycznego i znacznego ograniczenia dostaw gazu z terenów Rosji. Dzięki rezerwom unijnym udało nam się przezimować rok 2022, ale co z 2023? Czy w 2023 roku Europę czekają ograniczenia w dostępie do gazu w sezonie zimowym? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Sprzedajesz lub kupujesz dom? Sprawdź, co zrobić z prądem i gazem
Przepisanie umów na media to ważny aspekt transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Konsekwencje płynące z zaniedbania tych czynności dotykają zarówno sprzedających, jak i kupujących. W jaki sposób dopełnić wszystkich formalności z przepisaniem liczników na nowego najemcę? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić, żeby uniknąć długów i innych następstw wynikających z umów zawartych z dostawcami energii, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiemy Ci, jak prosto i szybko pozbyć się tych problemów.

Skąd Polska ma gaz?
Według szacunków zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 roku spadło o 16-17% w stosunku do roku poprzedniego. Takie informacje przekazał resort klimatu Polskiej Agencji Prasowej. W pierwszej połowie sezonu zimowego 2022/2023 zużycie spadło o około 18%. W 2021 wyniosło ponad 23 mld m³. Jak Polska zapewnia takie zasoby? Skąd pochodzi gaz, z którego korzystamy na co dzień?

Spalanie gazu ziemnego – co powstaje w jego wyniku?
Gaz ziemny to surowiec, który nazywany jest również błękitnym paliwem. Ma on pochodzenie organiczne, a jego dominującym składnikiem jest metan, który może stanowić nawet 98% jego składu. Nie każdy gaz ziemny ma taką samą zawartość – jest ona inna w zależności od rodzaju tego paliwa. W przypadku gdy metanu jest powyżej 85%, to oznacza, że mamy do czynienia z gazem wysokometanowym. Jaki efekt przynosi spalanie gazu ziemnego? Co powstaje w wyniku tego procesu?

Jakie są grupy taryfowe na gaz?
Wysokość opłaty za paliwo gazowe zależy od cen obowiązujących w przypadku danej grupy taryfowej. Jest to po prostu plan, który obowiązuje w konkretnym przypadku. Wybrana taryfa ma wpływ na ceny gazu oraz stawki opłat stałych i dystrybucyjnych. To te elementy ostatecznie kształtują wysokość rachunku za dany okres. Jakie są zasady klasyfikacji do danej grupy taryfowej? Jakie one w ogóle są?