Czy zakładając firmę, muszę zmienić umowę na media?

Elenger

Posiadasz nieruchomość, w której rejestrujesz działalność gospodarczą i tym samym zaczynasz prowadzenie firmy. W lokalu korzystasz z prądu i gazu, ale umowa na te media jest zawarta na osobę indywidualną, a nie na tę firmę. Czy to oznacza, że konieczny jest aneks? A może musisz zawrzeć nową umowę – jako przedsiębiorca? Sprawdź, jakie masz opcje, jeśli w danym lokalu zaczynasz prowadzić działalność gospodarczą.

Umowa z dostawcą

Według stanu ze stycznia 2022 roku w Polsce mamy 2,58 mln aktywnych przedsiębiorców. To głównie mikro-, małe i średnie firmy. Bardzo dużo osób w Polsce prowadzi działalność jednoosobową, nie zatrudniają pracowników, wykonują wolny zawód. W przypadku niektórych usług można się spotkać z różnymi cenami dla firm i osób indywidualnych, dotyczy to m.in. odpadów. Czy jednak różnica istnieje również w przypadku prądu i gazu? Czy umowa z dostawcą gazu, którą zawarto na osobę indywidualną, po rejestracji działalności powinna być zmieniona, a klient zobowiązany jest wtedy korzystać z taryfy dla firm?

Teoretycznie w Polsce dla gospodarstw domowych, jeśli chodzi o prąd, przeznaczona jest taryfa G, ale wcale nie jest tak, że korzystają z niej wyłącznie konsumenci. Z założenia firma może potrzebować wielokrotnie więcej energii niż odbiorca indywidualny, ale w praktyce wcale tak nie jest. Załóżmy, że prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i pracujesz przy komputerze. W praktyce zatem nie wykorzystujesz więcej energii niż zwyczajni konsumenci, a bardzo prawdopodobne, że używasz jej zdecydowanie mniej. Czy w takiej sytuacji powinieneś wybrać taryfę dla firm? Niekoniecznie. 

Gaz dla firm

Niezbędny Ci jest gaz dla firmy, do mieszkania, w którym prowadzisz działalność. Zapotrzebowanie jest jednak takie samo jak wtedy, gdy nie miałeś jej zarejestrowanej. Czy w takim przypadku musisz zmienić umowę na media na firmę? Jeśli chcesz móc uwzględnić ten wydatek w kosztach uzyskania przychodów, to tak. Miej jednak na uwadze, że stawki obowiązujące w taryfach dla firm są wyższe. W obliczu bardzo wysokich podwyżek cen gazu wiele przedsiębiorstw decyduje się przepisać umowę na osobę prywatną, aby płacić niższe rachunki, korzystając z taryf dla gospodarstw domowych, zatwierdzonych przez URE. W takiej sytuacji nie uwzględniają jednak wydatku w kosztach uzyskania przychodu. Poza tym takie działanie jest wprowadzeniem dostawcy energii w błąd. 

Umowa na dostawę gazu

Może się zdarzyć i tak, że jeśli prowadzisz działalność w danym lokalu, ale w praktyce jest to samozatrudnienie, zużywasz tyle samo gazu co wcześniej, przed rejestracją w tym mieszkaniu firmy. Mimo to otrzymasz od sprzedawcy wezwanie do zmiany taryfy na przeznaczoną dla przedsiębiorców. To nie oznacza, że musisz zdecydować się na wyższe stawki – możesz płacić za gaz ziemny dla firm jak konsument, ale prawdopodobnie konieczne będzie wykazanie, że prowadzona działalność nie wiąże się z większym zużyciem gazu. W takim przypadku dostawca powinien przystać na dalsze korzystanie z taryfy dla konsumentów.

Jeśli jednak w przypadku Twojej działalności umowa zawarta na firmę jest niezbędna, to pamiętaj o wyborze sprawdzonego dostawcy. Proponujemy zarówno podłączenie do naszej sieci gazowej, jak i sprzedaż gazu ziemnego. Oferujemy rozwiązania przeznaczone zarówno dla małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Dobieramy taką ofertę dla naszych klientów, aby ograniczali koszty gazu. 

Sprawdź również:

Prąd dla firm

Dlaczego prąd dla firm jest droższy niż ten w ramach taryf przeznaczonych dla konsumentów? Otóż w przypadku odbiorców indywidualnych są one zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Może on nawet ustalić, że zamrozi stawki i nie dojdzie do podwyżek cen prądu. W przypadku taryf przeznaczonych dla firm takie regulacje nie obowiązują, zatem ostateczne ceny zależą od dystrybutorów energii. Kolejną kwestią jest moc umowna dostarczana do poszczególnych odbiorców. Przedsiębiorstwa zawierają kontrakty, z których wynika, że firmy mają zapewnioną określoną ilość energii w danym momencie, z daną mocą. Zapotrzebowanie na prąd w przypadku takich podmiotów jest z reguły zdecydowanie większe, gdyż korzystają z wielu urządzeń, a w tym takich, które wymagają bardzo dużej ilości energii. 

Co jednak w sytuacji, gdy prowadzisz małą działalność? Czy musisz zdecydować się na taryfę dla firm, czy jednak energia elektryczna może być dostarczana jak dla konsumentów, w ramach taryfy G?

Umowa z dostawcą prądu

Jako mały przedsiębiorca jak najbardziej masz prawo do korzystania z taryfy G, ale musisz spełnić określone warunki. Co istotne, w Polsce rozliczają się według niej m.in. domy dziecka czy też instytucje publiczne. Kiedy zatem, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możesz płacić za prąd na takiej samej zasadzie jak gospodarstwa domowe? Wtedy, gdy Twoja działalność nie polega na przyjmowaniu w danym miejscu klientów lub pacjentów. Nie możesz tam również prowadzić fizycznej sprzedaży towarów i usług na podobnej zasadzie jak sklepy. W takiej sytuacji nie ma konieczności zmiany umowy, natomiast jeśli zamierzasz uwzględniać je w kosztach prowadzonej działalności, chcesz otrzymywać fakturę na dane przedsiębiorstwo, to zmiana podmiotu, na który jest zawarta to konieczność. 

Kiedy natomiast umowa z dostawcą prądu powinna dotyczyć taryfy C, przeznaczonej dla firm? 

Umowa na dostawę prądu

Sam fakt, że prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, nie eliminuje ryzyka, że pojawi się konieczność przejścia na taryfę dla firm. Taka konieczność zajdzie wtedy, gdy działalność prowadzisz w wynajętym lokalu użytkowym. Wybór taryfy dla firmy może być niezbędny ze względu na to, że do realizacji działalności potrzebujesz większej mocy. Wystarczy to, że prowadzisz produkcję i już wymagania stawiane pod tym względem mogą być dużo większe. Fakt, że działasz we własnym mieszkaniu, nie ma żadnego znaczenia. Przede wszystkim musisz analizować potrzeby Twojego biznesu. Jeśli taryfa dla gospodarstwa domowego nie zapewnia Ci wystarczającej mocy, to jednym dobrym wyborem są plany przeznaczone dla firm. Ponadto przemawia za tym kolejny argument, czyli możliwość uwzględnienia tej opłaty w kosztach prowadzonej działalności.

Zdarza się, że prąd dla firmy stanowi 20% wszystkich kosztów przedsiębiorcy, a nawet więcej. Dlatego umowa z dostawcą energii powinna być dopasowana do działalności. Jeśli masz wątpliwości, to zdecyduj się na nasze doradztwo energetyczne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zaproponować optymalne rozwiązania dla firm. Przeprowadzamy analizę bieżącej gospodarki energetycznej Twojej działalności oraz zaproponujemy rozwiązania, dzięki którym ograniczysz zużycie energii i zoptymalizujesz wiążące się z tym koszty.