Spalanie gazu ziemnego – co powstaje w jego wyniku?

Gaz ziemny to surowiec, który nazywany jest również błękitnym paliwem. Ma on pochodzenie organiczne, a jego dominującym składnikiem jest metan, który może stanowić nawet 98% jego składu. Nie każdy gaz ziemny ma taką samą zawartość – jest ona inna w zależności od rodzaju tego paliwa. W przypadku gdy metanu jest powyżej 85%, to oznacza, że mamy do czynienia z gazem wysokometanowym. Jaki efekt przynosi spalanie gazu ziemnego? Co powstaje w wyniku tego procesu?

8 min czytania
Palnik gazowy w kuchence

Spalanie gazu ziemnego – co powstaje?

Od lat w Polsce i na świecie coraz większą uwagę zwraca się na ekologię. Debatuje się nad tym, jak ograniczyć zanieczyszczenia, które dostają się do atmosfery. W grudniu 2021 roku Unia Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu zatwierdziła nowe wytyczne dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Celem tego planu jest osiągnięcie do roku 2030 wyniku o co najmniej 55% lepszego w stosunku do poziomu z 1990 roku. Z tego powodu w Polsce wprowadzono politykę zachęcającą do rezygnowania z korzystania z pieców na węgiel. Wdrożenia te zakłócił kryzys energetyczny, z którym mamy do czynienia w 2022 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że warto mieć świadomość, co jest produktem spalania gazu ziemnego i jak to wygląda w przypadku innych surowców, które wykorzystujemy do ogrzewania domów. 

Wymagania dotyczące emisji szkodliwych substancji są coraz większe. Z tego względu firmy podejmują prace nad nowymi typami kotłów. Jednym z efektów ich działań jest piec umożliwiający wykorzystanie ciepła, które dotąd wydostawało się przez komin to atmosfery. Zespół holenderskich naukowców opracował kocioł umożliwiający odzyskanie ciepła ze spalin. Rezultat? Sprawność grzewcza rozwiązania okazała się wyższa o kilkanaście procent od rejestrowanej w standardowych urządzeniach. Ponadto o wiele niższa była emisja szkodliwych związków do atmosfery i mniejszy był wpływ na zmiany klimatyczne. To krok w dobrym kierunku, ale nie zmienia to faktu, że spalanie gazu ziemnego wprowadza do atmosfery pewne zanieczyszczenia. 

Czytaj także:

 

Gaz ziemny – spalanie

Analizując spalanie gazu ziemnego, warto zwrócić uwagę na to, że ten surowiec wykorzystujemy do zasilania różnych urządzeń. Nie jest on używany wyłącznie do ogrzewania budynków. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o spalanie gazu ziemnego w kuchence gazowej? To znakomity przykład sytuacji, w której obserwujemy wspomniany proces spalania. Warto zwrócić uwagę na płomień. Jeśli jest jasnoniebieski, to możemy mieć pewność, że spalaniu ulega wyłącznie gaz. Co oznacza kolor żółtopomarańczowy? Pierwszą z przyczyn takiej sytuacji może być nieodpowiednio ustawiony palnik. Drugą natomiast jest zanieczyszczone naczynie, z którego korzystamy. Taki efekt uzyskamy również wtedy, gdy w czasie przyprawiania zupy solą, posypiemy nią płomień. Klienci, którzy użytkują gaz ziemny dla domu, często zgłaszają wątpliwości dotyczące koloru spalania błękitnego paliwa. Padają pytania o niższą jakość surowca, którą może to być spowodowane. Tymczasem nie ma to związku z jakością. Natomiast zawsze w razie wątpliwości warto wezwać fachowca, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku.

Przy okazji pamiętajmy również, że naturalnie gaz ziemny jest bezwonny, natomiast nadawany jest mu charakterystyczny zapach. Wszystko po to, aby użytkownicy byli w stanie wykryć nawet bardzo niski poziom jego stężenia bez konieczności korzystania z urządzeń pomiarowych. To ważne dla bezpieczeństwa domowników. Oczywiście należy również przeprowadzać systematyczne przeglądy instalacji gazowej. 

Jeśli gotujemy na kuchence gazowej czy też pieczemy potrawy, to pamiętajmy, że efektem tego jest pojawianie się szkodliwych związków, które przenikają do żywności, a także są wdychane. Dlatego warto pamiętać o zapewnieniu w pomieszczeniu dobrej wentylacji. 

 

Produkty spalania gazu ziemnego

O atrakcyjności gazu jako surowca służącego do ogrzewania świadczy wiele jego cech. Na pewno należy zwrócić uwagę na jego czystość, łatwość transportowania, a także niewielką ilość substancji niebezpiecznych, które są wydzielane przy jego spalaniu. To najczystsze paliwo naturalne. Warto wiedzieć, że:

  • Spalanie gazu ziemnego przy odpowiedniej ilości powietrza oznacza brak pozostałości w postaci sadzy i popiołu.
  • Produktami spalania gazu ziemnego są niewielkie ilości substancji zanieczyszczających atmosferę, a wśród nich dwutlenek węgla, tlenek siarki, tlenek węgla i tlenek azotu.
  • Ogromną zaletą błękitnego paliwa jest bardzo dobra wartość opałowa. Jeśli chodzi o ciepło spalania gazu wysokometanowego, to wynosi ono 39 MJ/m3, a gazu zaazotowanego – 28 MJ/m3

Zainteresowanie wykorzystaniem gazu ziemnego w ostatnich latach rosło m.in. ze względu na ekonomiczność tego rozwiązania. Ponadto nie wymaga ono większego zaangażowania ze strony właściciela obiektu, gdyż co najwyżej musi on ustalić oczekiwaną temperaturę w domu. Może on również określić odrębną temperaturę dla poszczególnych pomieszczeń. Z jakiego ogrzewania korzystają Polacy? Właśnie z gazowego. Z badania przeprowadzonego przez zespół analityczny Heat Decor wynika, że w sezonie 2021/2022 ponad 40% respondentów ogrzewało swoje mieszkania i domy za pomocą gazu. Wynika to m.in. z dążenia do ograniczenia emisji CO2 i pyłów zawieszonych. 26% ankietowanych wskazało na ogrzewanie węglowe, a 10% – na drewno. 9% wybrało ogrzewanie z sieci. 

Na gaz stawiają nie tylko właściciele domów – przedsiębiorstwa wybierają gaz ziemny dla firm. Dlaczego? Ze względu na ekologiczność, ekonomiczność i wyeliminowanie obowiązków związanych z ogrzewaniem – takich jak obsługa kotłowni czy składowanie opału. 

 

Ilość spalin ze spalania gazu ziemnego

Spalanie wszystkich paliw powoduje powstawanie różnych substancji. W zależności od rodzaju surowca i konstrukcji kotła mogą to być: dwutlenek węgla CO2, para wodna H2O i tlenki azotu NOx, związki siarki, SOx tlenek węgla CO i pył. Wspomniany dwutlenek węgla jest traktowany nie tyle jako zanieczyszczenie, co bardziej jako czynnik powodujący efekt cieplarniany. Warto przy tym zwrócić uwagę, że znaczne różnice pojawiają się nie tylko pomiędzy różnymi typami paliw, ale nawet tym samym opałem. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku jakość kotła. W przypadku gazu ziemnego nowoczesne piece kondensacyjne generują o 30-40% mniej CO2 i CO, niż ich starsze odpowiedniki. Zauważalne są też różnice w emisji pyłów i tlenków azotu oraz siarki. 

Jeszcze większe różnice zaobserwujemy, gdy porównamy efekty spalania gazu i węgla kamiennego. Oczywiście i tu znaczenie ma, jakich urządzeń grzewczych używamy. Uśredniając, możemy jednak stwierdzić, że podczas spalania węgla emitowane jest około:

  • Dwa razy więcej dwutlenku węgla i ponad sto razy więcej tlenku węgla,
  • Tysiąc razy więcej pyłu,
  • Pięćset razy więcej tlenku siarki,
  • Trzy razy więcej tlenków azotu.

Różnica jest zatem kolosalna. 

 

Spalanie gazu ziemnego – emisja CO2

Emisja CO2 przy spalaniu gazu ziemnego jest zdecydowanie niższa niż w przypadku innych popularnych w Polsce sposobów na ogrzewanie domów. W porównaniu do węgla różnica wynosi wspomniane 50%. W przypadku oleju opałowego jest to 30%. Co ciekawe, używane przez wielu za ekologiczne źródło energii drewno, w pewnych warunkach może emitować wielokrotnie więcej CO2 niż wspomniany węgiel. Uzyskanie z opalania drewnem tej samej ilości energii co przy użyciu węgla brunatnego generuje o 10% więcej CO2

Gaz ziemny na tym tle zdecydowanie się wyróżnia. Jeśli mamy wątpliwości co do optymalnej formy ogrzewania obiektu, to warto zdecydować się też na doradztwo energetyczne. Od 10 lat zapewniamy firmom usługi z tego zakresu. Pomożemy wybrać rozwiązania, które będę zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Czytaj także

Stacja regazyfikacji LNG

Rola stacji regazyfikacji LNG w dostępie do gazu ziemnego

Skroplony gaz ziemny (LNG) zyskuje w Polsce na popularności, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i dążenia do redukcji emisji CO₂. Stacje regazyfikacji LNG odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu gazu ziemnego do odbiorców przemysłowych, komunalnych i energetycznych, umożliwiając efektywne wykorzystanie tego czystego paliwa szczególnie na terenach niezgazyfikowanych. 

LNG jako czysta energia dla firm

Czym zastąpić węgiel w firmie bez dostępu do gazociągu?

W dzisiejszym świecie, gdzie troska o naszą planetę staje się priorytetem, a regulacje środowiskowe są coraz bardziej rygorystyczne, polski przemysł i energetyka stają przed pilną potrzebą transformacji. Czy istnieje paliwo, które pozwala osiągnąć cele ekologiczne bez kompromisów w zakresie efektywności i konkurencyjności? Tak – to skroplony gaz ziemny (LNG), który dzięki transportowi autocysternami może dotrzeć do każdej firmy, czyli nawet tam, gdzie brakuje infrastruktury przesyłowej. 

Kogeneracja na LNG

Jak działa kogeneracja gazowa na terenach niezgazyfikowanych?

Współczesny przemysł stoi przed złożonymi wyzwaniami: rosnącymi kosztami energii, rygorystycznymi regulacjami środowiskowymi oraz presją społeczną na zrównoważony rozwój. Unijny Zielony Ład wyznacza ambitne cele – redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i neutralność klimatyczną do 2050 roku. W tym kontekście kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, zasilana skroplonym gazem ziemnym (LNG), staje się odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Dzięki czystości spalania, wysokiej efektywności i elastyczności dostaw gazu autocysternami, LNG pozwala firmom nie tylko obniżać koszty, ale także budować przewagę konkurencyjną i wizerunek odpowiedzialnej marki.

Formularz

Zapytaj o ofertę dla swojej firmy

Wypełnij poniższy formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą
i przedstawi ofertę dla Twojej firmy.

W celu lepszego dopasowana oferty do potrzeb Twojej firmy dołącz ostatnią fakturę za prąd i/lub gaz

Dodaj załącznik (max. 5mb)
Brak załączonych plików

Wysłanie zapytania ofertowego stanowi wyrażenie zgody na jednorazowy kontakt ze strony Elenger przy wykorzystaniu środków komunikacji na odległości, w celu przedstawienia oferty sprzedaży.