Co daje audyt energetyczny przedsiębiorstwu?
Audyt energetyczny pozwala na dogłębną ocenę zużycia energii w przedsiębiorstwie. Wykonanie audytu przynosi firmom wiele korzyści – dzięki identyfikacji newralgicznych obszarów można poprawić efektywność energetyczną i zmniejszyć koszty za jej zużycie. Redukcja zużycia energii i wykorzystanie alternatywnych, bardziej ekologicznych sposobów jej pozyskiwania, przyczynią się też do poprawy wizerunku firmy wśród potencjalnych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zyskasz, wykonując audyt w swoim przedsiębiorstwie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego audyt energetyczny jest ważnym krokiem dla przedsiębiorstw?
Unia Europejska uchwaliła niedawno dyrektywy, które mają na celu doprowadzenie do neutralności energetycznej w państwach członkowskich. Postanowienia te tyczą się także dużych przedsiębiorstw, które zostały zobowiązane do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o 32,5% do końca 2030 roku. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa klasyfikowanego jako duże stał się obowiązkiem dla właścicieli firm, choć nie takie było jego pierwotne założenie.
Audyt energetyczny dostarcza przedsiębiorstwu istotnych informacji na temat zużycia energii i umożliwia zidentyfikowanie obszarów, w których można dokonać zmian, polepszając w ten sposób efektywność energetyczną. Przeprowadzenie audytu zwiększa wiedzę przedsiębiorcy na temat systemów energetycznych i procesów produkcyjnych firmy. Pozwala odkryć miejsca, w których energia elektryczna zużywa się najszybciej i zidentyfikować powody szybszego zużycia. Jaki jest tego rezultat? Firma dostaje konkretne wytyczne dotyczące procesów optymalizacji zużycia energii, dzięki czemu może zaoszczędzić na opłatach za jej zużycie.
Korzyści finansowe audytu energetycznego w firmie – zwiększ wartość swojego przedsiębiorstwa!
Firma, która przeprowadzi audyt energetyczny, może sporo zaoszczędzić. Dzięki identyfikacji i wprowadzeniu zmian w zakresie zużycia energii można zmniejszyć opłaty za jej zużycie. Jak to zrobić? Audytorzy zalecają modernizację urządzeń (wykorzystanie energooszczędnych), wprowadzenie nowszych technologii, a także optymalizację procesów produkcyjnych oraz zmianę w zarządzaniu energią. Sugerują przy tym wybór ekologicznych rozwiązań takich jak kogeneracja.
Specjaliści polecają także wprowadzenie w przedsiębiorstwie odnawialnych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych. Dobrą decyzją może stać się pakiet Energia 360, który pozwala pozyskać energię z paneli fotowoltaicznych, sprzedając niewykorzystane zasoby dalej. W ten sposób można szybko zredukować zużycie energii, nawet w małych i mikro przedsiębiorstwach. Plan naprawczy z wyszczególnieniem rzeczy, które trzeba naprawić (tzw. dokument podsumowujący audyt energetyczny), otrzymuje się na koniec procedury.
Zastanawiasz się, czy audyt energetyczny zwiększa wartość środka trwałego? Odpowiedź brzmi – tak! Poprawa efektywności energetycznej i jej modernizacja wpływa korzystnie na wartość nieruchomości i urządzeń. Inwestycje w efektywność energetyczną pomogą w sprzedaży lub wycenie firmy, czyniąc ją bardziej atrakcyjną w oczach kupującego.
Jak audyt energetyczny wpływa na zrównoważony rozwój firmy? Efekty redukcji zużycia energii
Przeprowadzając audyt energetyczny, stawiasz na zrównoważony rozwój firmy. Redukcja zużycia energii (zarówno elektrycznej, jak i cieplnej) ma wpływ na środowisko i znacząco przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Dobrze wykonany audyt energetyczny dla firm pozwala odszukać miejsca, w których zużycie energii jest największe i zaplanować ich modernizację oraz przejście na odnawialne źródła energii. Postaw na zrównoważony rozwój w firmie, by zbudować pozytywny wizerunek społeczny – przedsiębiorcy, który globalnemu ociepleniu mówi stanowcze nie.
Audyt energetyczny a efektywność energetyczna w przedsiębiorstwie – wykonaj kolejny krok!
Istotne jest także zrozumienie związków między audytem energetycznym a audytem efektywności energetycznej. Audyt energetyczny to pierwszy krok do zarządzania efektywnością energetyczną, szczegółowo badający zużycie energii w poszczególnych obszarach, wyszukujący wszystkie błędy wymagające szybkiej i sprawnej naprawy.
Wypracowany na tej podstawie plan naprawczy wdraża się stopniowo, a podczas tego procesu dokonywany jest audyt efektywności energetycznej. To podczas tego audytu monitoruje się i ocenia wpływ podjętych działań na efektywność energetyczną firmy. Oba procesy są ze sobą ściśle powiązane i stanowią integralną część nowej strategii energetycznej. Na efekty nie trzeba długo czekać, wystarczy porównać ceny sprzed i po wprowadzeniu zmian. Do tej procedury przydać się może przelicznik kWh na m3. Nie czekaj! Już dziś popraw efektywność energetyczną w swoim przedsiębiorstwie zamawiając audyt energetyczny.
Jesteśmy partnerem mLeasingu w zakresie audytów energetycznych i białych certyfikatów.

Czytaj także:
- Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – jak go przejść?
- Korzyści z instalacji fotowoltaicznej w firmie
- 10 prostych sposobów na oszczędzanie energii
- Czy zakładając firmę, muszę zmienić umowę na media?
- Fotowoltaika dla firm – jak wybrać najlepszą ofertę
- Jakie są grupy taryfowe na gaz?
- Kogeneracja, czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym…gazie
- Ciepło z własnej kotłowni – ile kosztuje?
- Modernizacja kotłowni
Czytaj także

Rola stacji regazyfikacji LNG w dostępie do gazu ziemnego
Skroplony gaz ziemny (LNG) zyskuje w Polsce na popularności, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i dążenia do redukcji emisji CO₂. Stacje regazyfikacji LNG odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu gazu ziemnego do odbiorców przemysłowych, komunalnych i energetycznych, umożliwiając efektywne wykorzystanie tego czystego paliwa szczególnie na terenach niezgazyfikowanych.

Czym zastąpić węgiel w firmie bez dostępu do gazociągu?
W dzisiejszym świecie, gdzie troska o naszą planetę staje się priorytetem, a regulacje środowiskowe są coraz bardziej rygorystyczne, polski przemysł i energetyka stają przed pilną potrzebą transformacji. Czy istnieje paliwo, które pozwala osiągnąć cele ekologiczne bez kompromisów w zakresie efektywności i konkurencyjności? Tak – to skroplony gaz ziemny (LNG), który dzięki transportowi autocysternami może dotrzeć do każdej firmy, czyli nawet tam, gdzie brakuje infrastruktury przesyłowej.

Jak działa kogeneracja gazowa na terenach niezgazyfikowanych?
Współczesny przemysł stoi przed złożonymi wyzwaniami: rosnącymi kosztami energii, rygorystycznymi regulacjami środowiskowymi oraz presją społeczną na zrównoważony rozwój. Unijny Zielony Ład wyznacza ambitne cele – redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i neutralność klimatyczną do 2050 roku. W tym kontekście kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, zasilana skroplonym gazem ziemnym (LNG), staje się odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Dzięki czystości spalania, wysokiej efektywności i elastyczności dostaw gazu autocysternami, LNG pozwala firmom nie tylko obniżać koszty, ale także budować przewagę konkurencyjną i wizerunek odpowiedzialnej marki.