Lodówka, pralka czy piekarnik – sprawdź ranking pożeraczy energii w Twoim domu. Mamy kalkulator! – sprawdź ranking pożeraczy energii w Twoim domu. Mamy kalkulator!
Otrzymałeś rachunek za prąd, który Cię zszokował? Być może winą są pewne urządzenia w Twoim domu. Niektóre z nich potrafią pobierać dużo energii i tym samym windować opłaty w górę. Ile prądu zużywa pralka, lodówka, czy piekarnik? Sprawdź za pomocą naszego kalkulatora zużycia energii elektrycznej.

Wielu z nas odczuwało mieszane uczucia po otrzymaniu rachunku za prąd. Nierzadko szukając dodatkowych finansów, zastanawiamy się, czy w mieszkaniu nie ma sprzętu, który „po cichu” ciągle pobiera energię, za którą potem płacimy. Czasem nasze gdybania padają w kierunku zupełnie niewinnych urządzeń o małym zużyciu prądu. Ignorujemy tym samym prawdziwych szkodników, o których wymianie powinniśmy pomyśleć.
Federacja Konsumentów przygotowała kilka lat temu raport wskazujący, jaki procent osób orientuje się w wydatkach dotyczących prądu. Okazuje się, że jedynie 39% dobrze orientuje się w tym, ile płaci za pobór prądu i zna się na rachunkach za energię. Pozostała grupa w większości deklarowała, że „mniej więcej” wie, skąd biorą się kwoty na rachunku za prąd. Brak świadomości nieraz kosztuje... Urządzenie nieefektywne energetycznie lub nierozsądne korzystanie ze sprzętu AGD i RTV doprowadza do wyższych rachunków.
Aby bardziej uzmysłowić skąd się biorą takie a nie inne liczby na naszych rachunkach przyjrzyjmy się „wielkiej trójce” pożeraczy energii w naszych domach.
Ile prądu zużywa lodówka?
Urządzenia takie jak lodówka oraz zamrażarka funkcjonują bez przerwy. Niektórzy z nas odkładają wymianę tego sprzętu od wielu lat, by nie tworzyć dodatkowych wydatków. Jest to jednak błąd – jednorazowy koszt zakupu bardziej energooszczędnej lodówki może nam się szybko zwrócić! Od marca 2021 weszły w życie nowe zasady oznaczania klas energetycznych. W związku z tym różnica w zużyciu prądu może wynieść rocznie nawet blisko 100 zł. Nie trudno policzyć, że jednorazowy wydatek może się nam zrównoważyć w ciągu kolejnych lat.
Ile prądu pobiera lodówka?
Pobór mocy [W] | Szacunkowe zużycie energii [kWh/rok] | Szacunkowe koszty roczne [zł/rok] |
40-90 | 200-300 | 130,00-200,00 |
Ile prądu zużywa pralka?
Coraz częściej zdarza się, że etykieta na pralce informuje nas o szacunkowym koszcie rocznej eksploatacji urządzenia. Nie warto jednak sztywno trzymać tych obliczeń. Jeśli chodzi o zużycie prądu przez pralkę, to zawsze będzie ono zależeć od poszczególnych parametrów jej pracy, wyboru programu, temperatury czy ilości wsadu.
Szacując koszt prania, producenci biorą pod uwagę 100 cykli dla ubrań bawełnianych w 60°C i 40°C. Dlatego więcej powie nam zużycie energii podczas prania standardowego, które wynosi ok. 0,9 kWh.
Ile prądu pobiera pralka?
Pobór mocy [W] | Szacunkowe zużycie energii [kWh/rok] | Szacunkowe koszty roczne [zł/rok] |
70-145 | 120-150 | 80,00-100,00 |
Piekarnik – ile pobiera prądu?
Niemniej jednak liderami poboru prądu w naszych domach pozostaje kuchenka i piekarnik elektryczny. Dlatego na wybór tych produktów nie powinniśmy żałować pieniędzy, jeśli chodzi o klasę energetyczną.
Na zużycie prądu przez piekarnik wpływa ustawiona temperatura i tryb. Największy pobór energii w urządzeniu następuje podczas nagrzewania wnętrza. W trakcie pieczenia temperatura spada, dzieje się to również podczas otwierania drzwiczek, co skutkuje ponownym włączeniem się grzałek – pobór mocy znowu się zwiększa. Na zużycie prądu przez piekarnik, choć już zdecydowanie mniejsze, ma również włączona w środku żarówka.
Ile prądu pobiera piekarnik elektryczny?
Pobór mocy [W] | Szacunkowe zużycie energii [kWh/rok] | Szacunkowe koszty roczne [zł/rok] |
2500-3200 | 370-480 | 240,00-315,00 |
Kalkulator zużycia prądu
Obliczanie zużycia prądu przez urządzenia jest banalnie proste. Aby oszacować przybliżony koszt pracy sprzętów RTV/AGD należy:
1. Sprawdzić ile prądu pobiera lodówka lub inne urządzenie i przeliczyć W na kWh.
Dla przykładu weźmy żelazko o mocy 2600 W, które pracuje przez 100 godzin w roku.
- moc 2600 W = 2,6 kW (1 Wat [W] = 0,001 Kilowat [kW]),
- czas pracy = 100 h,
- następnie mnożymy moc przez czas: 2,6 kW x 100 h = 260 kWh.
2. Sprawdzić na fakturze naszą stawkę zakupu energii i pomnożyć ją przez otrzymany wyżej wynik.
np. 0,6515 zł/kWh x 260 kWh = 170 zł
Otrzymaliśmy przybliżony koszt zużycia prądu w ciągu roku.
Oczywiście każdy kalkulator zużycia energii pokazuje szacunkowe koszty poboru prądu. W naszym wypadku uwzględniające:
- średnią cenę energii elektrycznej w Polsce, w taryfie G11: 0,6515 zł/kWh brutto,
- dane techniczne z etykiet energetycznych producentów,
- średni czas pracy urządzeń w ciągu roku.
Jakie jest średnie zużycie prądu lodówki, pralki, piekarnika i innych sprzętów w mieszkaniu?
Obliczyłeś jak pochłaniana jest energia elektryczna dla wszystkich swoich urządzeń w mieszkaniu? Porównaj swój wynik z innymi:
- użytkownik jednoosobowego mieszkania jest w stanie zużyć od 900 do 1400 kWh rocznie, mniejszy pobór energii jest związany z oszczędnym trybem życia, czy używaniem oszczędnych urządzeń elektrycznych.
- para zużywa trochę więcej prądu, bo około 1500 kWh.
- czteroosobowa rodzina przeciętnie wykorzystuje od 2600 do 5500 kWh, w związku z tym pobór prądu przez 4-osobową rodzinę może znacząco nadszarpnąć budżet domowy.
Obliczanie zużycia prądu – jak może pomóc w oszczędnościach?
Jeśli jesteś zdecydowany na to, by uszczuplić kwotę do zapłaty na swoich rachunkach za prąd, to warto rozważyć kilka opcji. Przede wszystkim sprawdź, czy któryś ze sprzętów nie jest pochłaniaczem energii, sprawdź jego klasę energetyczną oraz pobór prądu (wykorzystaj do tego watomierz). Ponadto możesz również wprowadzić dobre praktyki korzystania z urządzeń elektrycznych. Często popełniamy błędy w życiu codziennym, które odbijają się na rachunkach. Przykładem może być nalewanie wody do czajnika, aż po brzeg, kiedy potrzebujemy tylko filiżanki wrzątku. Podobnie nierzadko nierozsądnie korzystamy z pralki – włączając ją, gdy jeszcze nie jest zapełniona. Tak samo włączamy całą zmywarkę dla kilku naczyń, które moglibyśmy umyć pod bieżącą wodą. To dobre przykłady oszczędności dla domów, a jakie są rozwiązania dla przedsiębiorstw?
Dla firm istnieją inne opcje – doradztwo energetyczne i zmiana sprzedawcy prądu. Pamiętasz, kiedy podpisywałeś umowę na prąd? Dawno, nie? Warto zajrzeć do niej i zweryfikować, czy Twoja oferta nadal jest korzystna. Sprawdź prąd od nas.
Czytaj także: Opłata mocowa
Czytaj także

Rola stacji regazyfikacji LNG w dostępie do gazu ziemnego
Skroplony gaz ziemny (LNG) zyskuje w Polsce na popularności, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i dążenia do redukcji emisji CO₂. Stacje regazyfikacji LNG odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu gazu ziemnego do odbiorców przemysłowych, komunalnych i energetycznych, umożliwiając efektywne wykorzystanie tego czystego paliwa szczególnie na terenach niezgazyfikowanych.

Czym zastąpić węgiel w firmie bez dostępu do gazociągu?
W dzisiejszym świecie, gdzie troska o naszą planetę staje się priorytetem, a regulacje środowiskowe są coraz bardziej rygorystyczne, polski przemysł i energetyka stają przed pilną potrzebą transformacji. Czy istnieje paliwo, które pozwala osiągnąć cele ekologiczne bez kompromisów w zakresie efektywności i konkurencyjności? Tak – to skroplony gaz ziemny (LNG), który dzięki transportowi autocysternami może dotrzeć do każdej firmy, czyli nawet tam, gdzie brakuje infrastruktury przesyłowej.

Jak działa kogeneracja gazowa na terenach niezgazyfikowanych?
Współczesny przemysł stoi przed złożonymi wyzwaniami: rosnącymi kosztami energii, rygorystycznymi regulacjami środowiskowymi oraz presją społeczną na zrównoważony rozwój. Unijny Zielony Ład wyznacza ambitne cele – redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i neutralność klimatyczną do 2050 roku. W tym kontekście kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, zasilana skroplonym gazem ziemnym (LNG), staje się odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Dzięki czystości spalania, wysokiej efektywności i elastyczności dostaw gazu autocysternami, LNG pozwala firmom nie tylko obniżać koszty, ale także budować przewagę konkurencyjną i wizerunek odpowiedzialnej marki.