Wsparcie w pozyskaniu Kredytu ekologicznego
- Wykonujemy audyt energetyczny wymagany do skorzystania z kredytu ekologicznego
- Wspieramy firmy w przygotowaniu wniosku
Czym jest Kredyt ekologiczny i jak pozyskać dotację do inwestycji w efektywność energetyczną swojej firmy?
Unia Europejska w ramach nowej strategii środowiskowej wprowadza przepisy dopasowujące prawo unijne do pośredniego celu, jakim jest obniżenie w UE emisji dwutlenku węgla o 55% do roku 2030 (w porównaniu do 1990 r.). Celem ostatecznym jest neutralność klimatyczna do roku 2050. Dlatego w najbliższych latach nacisk na ekologiczne rozwiązania będzie jeszcze większy – każdy kraj unijny będzie musiał się dostosować do nowych przepisów.
Efektywność energetyczna w firmie – dofinansowanie
Skąd pozyskać środki na takie inwestycje w swojej firmie? Tu z pomocą przychodzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z programem Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG 2021-2027). Program FENG stanowi wsparcie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną.
Kredyt ekologiczny – jaki jest jego cel i dla kogo jest przeznaczony?
Celem Kredytu ekologicznego jest zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez modernizację infrastruktury, a w tym również poprzez inwestycje w nowe i ulepszone produkty lub procesy. Odbiorcami Kredytu ekologicznego są wyłącznie przedsiębiorstwa.
Kredyt ekologiczny – na czym polega, jakie są warunki jego przyznania?
Warunkiem wstępnym i koniecznym jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże poprawienie wydajności energetycznej w przedsiębiorstwie o minimum 30%.
Dobrą wiadomością dla właścicieli firm jest również możliwość uzyskania dotacji do 70% wartości inwestycji.
Środki w ramach Kredytu ekologicznego mogą być przeznaczone na różne przedsięwzięcia zwiększające efektywność energetyczną, na przykład:
- budowę nowej lub modernizację istniejącej instalacji odnawialnych źródeł energii np. fotowoltaika, pompa ciepła (wykorzystywanej na własny użytek),
- modernizację posiadanej infrastruktury (np. linii technologicznej, ocieplenie budynków, wymiana maszyn na bardziej energooszczędne),
- zmianę źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne,
- przedsięwzięcia obejmujące wdrażanie nowych lub ulepszonych produktów, które w powiązaniu ze zmianą procesów pozwolą na osiągnięcie poprawy efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego.
Kredyt ekologiczny – jak go pozyskać?
Przedsiębiorca, zdecydowany na inwestycję w efektywność energetyczną, musi wykonać audyt energetyczny. Pozwoli to na podjęcie dalszych działań kredytowych z bankiem. Oferujemy usługi audytowe, a ponadto ma kilkuletnie doświadczenie w zdobywaniu dotacji oraz kredytów dla klientów. Audyt energetyczny, napisanie i złożenie wniosku oraz dalsze postępowanie to kompleksowa usługa, którą oferujemy.
Termin najbliższego naboru: 24 października 2025 r. - 8 stycznia 2026 r.