Licznik gazu – jak sprawdzić jego stan?
Odczytanie stanu licznika gazu jest czynnością, z którą bez większych problemów powinien sobie poradzić każdy gospodarz. To na podstawie tej informacji wyliczane są opłaty należne za dany okres korzystania z tego paliwa. Możemy dzięki temu również kontrolować nasze koszty i np. podjąć decyzję, żeby podwyższyć temperaturę w domu lub ją obniżyć. Jak sprawdzić licznik gazu?

Licznik gazu
Licznik gazu to urządzenie podłączone do instalacji gazowej. Określa ono objętość przepływającego paliwa. Często rozwiązanie to nazywane jest też gazomierzem. Jeśli chodzi o rodzaje liczników gazowych, to mogą one być m.in. mechaniczne. Wtedy mają okienko, w którym widać zmieniające się cyfry. Są również gazomierze elektroniczne i w tym przypadku rozwiązanie jest wyposażone w wyświetlacz.
Gdzie jest licznik gazu? Jak go znaleźć? To zależy, gdzie mieszkamy. W przypadku domów jest on najczęściej na zewnątrz budynku, przy głównym zaworze instalacji. W obiektach wielorodzinnych metalowa skrzynka z licznikiem może się znajdować na klatce schodowej czy też w piwnicy. W mieszkaniach w blokach lokatorzy mają najczęściej indywidualne liczniki w swoich lokalach.
Licznik gazu – jak odczytać?
Odczyt licznika gazu nie powinien sprawić nikomu większych problemów. Kwestia tylko, jaki typ gazomierza znajduje się w naszym obiekcie lub poza nim. W rozwiązaniach mechanicznych wystarczy zerknąć na wspomniane liczydło, które znajduje się za szybką. Najczęściej nie trzeba nawet otwierać skrzynki. W przypadku liczników cyfrowych należy odczytać liczbę z wyświetlacza. Do obliczeń wykorzystujemy wyłącznie cztery cyfry, które znajdują się przed przecinkiem. To, co jest po nim, to tysięczne części metra sześciennego – nie służą one do obliczeń. Odczyt licznika gazowego jest prostym zadaniem – o ile tylko wiemy, gdzie jest gazomierz i np. skrzynka nie wymaga otwarcia kluczem, którego akurat nie mamy.
Przeczytaj również:
- Przyłączenie gazu do domu – jaki to koszt?
- Prąd i gaz od jednego sprzedawcy. Czy to się opłaca?
- Smog – jak działa na nas i jak się przed nim chronić?
Licznik gazu – jednostka miary
Liczba, którą zobaczymy na liczniku, to oczywiście zużycie gazu. Natomiast w jakiej jednostce jest ono wyrażone? Otóż jednostka miary na liczniku gazu to metr sześcienny, czyli m3. Mając tę informację, warto jeszcze wiedzieć, jak obliczyć gaz z licznika. Najpierw należy sprawdzić na swoim rachunku współczynnik konwersji. Następnie trzeba skorzystać ze wzoru: liczba m3 * współczynnik konwersji = ilość energii w kWh. Teraz już wystarczy pomnożyć uzyskany wynik przez cenę za 1 kWh, aby uzyskać koszt zużytej energii. Pamiętajmy, żeby nie sprawdzać danych na starych rachunkach. Może się okazać, że nie jest to aktualna cena gazu w 2023 roku.
Można też użyć naszego kalkulatora, w którym można przeliczyć kWh na m3 i na odwrót.
Stan licznika gazu – jak podać?
Jak podać stan licznika gazu firmie, z którą się rozliczamy za dostawy? U nas można to zrobić po zalogowaniu się na konto eBOK, ale również bez logowania, korzystając z prostego formularza na stronie. Inną opcją jest podanie wyniku w czasie rozmowy z konsultantem na infolinii pod numerem 123 800 000.
Czy licznik gazu może oszukiwać?
Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy licznik gazu może oszukiwać. Szczególnie bierzemy pod uwagę taką możliwość, kiedy otrzymujemy zaskakująco wysoki rachunek. Teoretycznie ryzyko nieprawidłowych pomiarów jest niewielkie. Jeśli jednak rzeczywiście widzimy, że nie zużywamy więcej błękitnego paliwa, a mimo to odczyt gazomierza pokazuje coś zupełnie innego, to warto złożyć reklamację. Być może wystąpiła usterka, przez którą prezentowane wyniki nie są zgodne z prawdą.
Podanie licznika gazu nie jest trudne, o ile mamy do niego dostęp i wiemy, co dalej zrobić z uzyskanym odczytem. Warto też pamiętać, że sposobem na zmniejszenie kwoty na fakturze, bez obniżenia zużycia gazu, jest znalezienie lepszego sprzedawcy błękitnego paliwa. Z nami, oferującymi tani gaz ziemny dla firm i domów, może to się udać!
Czytaj także

Rola stacji regazyfikacji LNG w dostępie do gazu ziemnego
Skroplony gaz ziemny (LNG) zyskuje w Polsce na popularności, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i dążenia do redukcji emisji CO₂. Stacje regazyfikacji LNG odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu gazu ziemnego do odbiorców przemysłowych, komunalnych i energetycznych, umożliwiając efektywne wykorzystanie tego czystego paliwa szczególnie na terenach niezgazyfikowanych.

Czym zastąpić węgiel w firmie bez dostępu do gazociągu?
W dzisiejszym świecie, gdzie troska o naszą planetę staje się priorytetem, a regulacje środowiskowe są coraz bardziej rygorystyczne, polski przemysł i energetyka stają przed pilną potrzebą transformacji. Czy istnieje paliwo, które pozwala osiągnąć cele ekologiczne bez kompromisów w zakresie efektywności i konkurencyjności? Tak – to skroplony gaz ziemny (LNG), który dzięki transportowi autocysternami może dotrzeć do każdej firmy, czyli nawet tam, gdzie brakuje infrastruktury przesyłowej.

Jak działa kogeneracja gazowa na terenach niezgazyfikowanych?
Współczesny przemysł stoi przed złożonymi wyzwaniami: rosnącymi kosztami energii, rygorystycznymi regulacjami środowiskowymi oraz presją społeczną na zrównoważony rozwój. Unijny Zielony Ład wyznacza ambitne cele – redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i neutralność klimatyczną do 2050 roku. W tym kontekście kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, zasilana skroplonym gazem ziemnym (LNG), staje się odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Dzięki czystości spalania, wysokiej efektywności i elastyczności dostaw gazu autocysternami, LNG pozwala firmom nie tylko obniżać koszty, ale także budować przewagę konkurencyjną i wizerunek odpowiedzialnej marki.