Jeśli myślisz o podłączeniu domu, firmy lub instytucji do sieci gazowej, nie ma co zwlekać z decyzją. By móc odbierać błękitne paliwo już w tym sezonie grzewczym, koniecznie trzeba złożyć wniosek do końca czerwca.

Paliwo gazowe jest jednym z najbardziej ekologicznych i wygodnych źródeł ogrzewania i wcale nie takim drogim, jak się może wydawać. Nie ma też co obawiać się o bezpieczeństwo i stabilność dostaw gazu. Przekonało się już o tym ponad 14 tys. gospodarstw domowych i firm, które podłączyły się do sieci EWE również na terenie powiatów wieluńskiego i pajęczańskiego.

Korzystanie z pieców węglowych wymaga częstych wizyt w kotłowni. Brud, dym, pył, wysiłek fizyczny, „pilnowanie” prawidłowej pracy pieca – to wszystko wiąże się z używaniem paliw stałych. Po zmianie źródła ogrzewania na gaz ziemny wspomniane uciążliwości odchodzą w niepamięć. Instalacja jest bezobsługowa – poza okresowymi przeglądami kotła, na co dzień nie trzeba się nią w ogóle zajmować. Poza tym gaz ziemny to paliwo, które jest zawsze dostępne, bez czekania na rozpoczęcie sezonu grzewczego, bez przerw w dostawie ciepła oraz ciepłej wody.  Inne zalety nowoczesnego kotła gazowego to jego wysoka sprawność i ergonomiczność. Dzięki temu, że piec zajmuje mało miejsca i nie trzeba składować opału, zyskujemy dodatkowe pomieszczenie w piwnicy.

W EWE można samemu wybrać formę rozliczenia kosztów za dostawy gazu. Możesz płacić zaliczki miesięczne na stałym poziomie, lub rozliczać się miesięcznie za rzeczywiste zużycie. Jeśli chodzi o ceny gazu ziemnego dostarczanego przez EWE, w roku 2016 dokonano bardzo wyraźnej i dużej ich obniżki . Zgodnie z taryfą dla spółki, którą zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki, klienci EWE zapłacą w 2016 roku za gaz wraz z dystrybucją - w zależności od grupy taryfowej - średnio o 9,2 proc. mniej niż dotychczas. Obniżka jest następstwem utrzymujących się niskich cen ropy naftowej, tym samym niskich cen zakupu gazu oraz dążeniem firmy do bycia bardzo konkurencyjną na polskim rynku.

Korzystając z paliwa gazowego w naszym regionie, nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo i stabilność dostaw. Awarie zdarzają się, ale bardzo rzadko i szybko są usuwane.

W EWE przerwa w dostawie gazu na jednego klienta, w roku 2014 wyniosła zaledwie niespełna 26 minut.

Liczby te pokazują, jak EWE dokłada staranności przy budowie i eksploatacji gazociągów, aby zapewnić bezpieczeństwo i pewność dostaw gazu ziemnego klientom. Nad wszystkim czuwa pogotowie gazowe, które jest w gotowości przez okrągły rok o dowolnej porze dnia i nocy. Sieci gazowe są regularnie kontrolowane, rozbudowywane i w razie potrzeby modernizowane.

Przez 17 lat działalności EWE wybudowała i eksploatuje w najwyższym standardzie 1.642 kilometrów sieci gazowych. Do powiatów wieluńskiego i pajęczańskiego gaz został doprowadzony przez EWE w 2011 roku. Do dziś wybudowano około 140 km sieci średniego ciśnienia w gminach: Czarnożyły, Działoszyn, Mokrsko, Osjaków, Pajęczno, Siemkowice, Wieluń, Wierzchlas. Obecnie z ekologicznego i wygodnego paliwa korzysta w naszym regionie ponad 600 gospodarstw domowych oraz firm, w tym także tych największych.

„EWE energia sp. z o.o. wywiązuje się ze swoich obowiązków z należytą starannością. Biorąc pod uwagę dotychczasową współpracę, polecamy EWE energia sp. z o.o. jako wiarygodnego i solidnego partnera” - czytamy w referencjach, które wystawiła jedna z większych firm w Wieluniu.

- Staramy się, aby z tego ekologicznego i wygodnego paliwa mogło korzystać jak najwięcej mieszkańców i przedsiębiorców zarówno w małych wsiach jak i dużych miastach. Przyłączenie nowej miejscowości, osiedla poprzedzone jest zawsze analizą ekonomiczną przedsięwzięcia. Chcielibyśmy, aby z naszego gazu mógł korzystać każdy, dlatego nie zamykamy się na nowe inwestycje i systematycznie prowadzimy rozbudowy sieci. Kolejne budowy uzależnione są jednak od zainteresowania mieszkańców, ale również od rachunku ekonomicznego, w którym istotną rolę odgrywa wysokość lokalnego podatku od nieruchomości. Niższy podatek dla inwestycji gazowych przekłada się zatem bezpośrednio na większą dostępność tego ekologicznego paliwa dla mieszkańców, a w dłuższej perspektywie poprawę jakości powietrza jakim oddychamy – podkreśla Jakub Zastawny, Dyrektor Sprzedaży EWE.

Przyłączając się do sieci gazowej, zyskujemy nie tylko wygodę dla siebie, ale przyczyniamy się również do poprawy jakości środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Im więcej ekologicznych źródeł ogrzewania, tym czystszym powietrzem oddychamy. Temu też służy program „Kawka”, do którego zgłosiła akces Gmina Wieluń, a EWE chce wspierać samorząd w tych działaniach.

Z programu mogą skorzystać osoby chcące zmienić piec węglowy na ogrzewanie m.in. z sieci gazowej, lub bazujące na odnawialnych źródłach energii (pompy ciepła). Gmina oferuje pokrycie 65 proc. kosztów nowej instalacji, o ile uda się uzyskać dofinansowanie z funduszu ochrony środowiska. Do programu zgłosiło się ponad 250 mieszkańców gminy Wieluń.

Jeśli chcesz korzystać z gazu ziemnego wystarczy, że przyłączysz swój dom do sieci gazowej EWE oraz wykonasz instalację wewnętrzną, która połączy gazomierz z odbiornikami gazu w Twoim domu. Jeśli masz instalację grzewczą na węgiel, olej lub inny nośnik ciepła, istnieje możliwość wykorzystania jej do ogrzewania gazem ziemnym po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji. Przed podpisaniem umowy doradca EWE wykona bezpłatną symulację kosztów ogrzewania gazem ziemnym - wystarczy umówić się na spotkanie. Wyliczenie jest indywidualne, ponieważ zależne jest od kilku czynników, np. powierzchni, ilości osób, stanu technicznego budynku.

ROZMOWA Z JAKUBEM ZASTAWNYM, DYREKTOREM SPRZEDAŻY W EWE.

Żeby korzystać z gazu, trzeba wykonać instalację wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na jaką pomoc może liczyć klient w tym zakresie?

Projektowaniem i wykonaniem przyłącza na zewnątrz budynku zajmują się fachowcy zatrudnieni przez nas. Dzięki temu klient ma pewność, że prace zostaną wykonane zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Do naszych zadań należy również uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Najlepiej rozpocząć pracę nad wykonaniem instalacji wewnętrznej u Klienta równolegle z budową przyłącza, wtedy jego uruchomienie nie będzie przesuwało się w czasie. 

Jak długo to wszystko trwa?

Pamiętajmy, że przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej to budowa, która wymaga prac projektowych, uzyskania opinii i pozwoleń oraz pracy kilku specjalistów (projektantów, firmy budowlanej, instalatora, kierownika budowy). Na prace przygotowawcze potrzeba około 4 miesięcy, natomiast sama budowa przyłącza budynku do sieci gazowej trwa zazwyczaj jeden dzień. Podpisanie umowy do 30 czerwca danego roku gwarantuje uruchomienie instalacji gazowej u klienta jeszcze w tym samym roku kalendarzowym.

Czym charakteryzuje się oferta EWE dla klientów indywidualnych?

Jesteśmy elastyczni w podejściu do klienta. Właściciel domu, w którym używa się gazu ziemnego do ogrzewania, gotowania i podgrzewania wody może wybrać jedną z dwóch form rozliczania się za dostawę paliwa. Jeśli ktoś lubi planować i kontrolować swój domowy budżet, może płacić co miesiąc ustaloną z góry stałą zaliczkę w ramach opcji EWE Constans. Raz do roku następuje odczyt rzeczywistego zużycia i rozliczenie roczne oraz ustalenie zaliczek na przyszły rok. Druga możliwość to EWE Symetria, która została przygotowana z myślą o osobach, które zamiast rocznych rozliczeń, wolą na bieżąco płacić za realne zużycie gazu. W tym przypadku odczyty gazomierza są dokonywane samodzielnie przez klienta, raz w miesiącu. Niestety przy tej opcji musimy się liczyć, że latem rachunki będą owszem niższe, ale zimą niestety wyższe, ze względu na wykorzystanie gazu do ogrzania budynku. Dodatkowo klient może wybrać termin płatności – pierwszego albo piętnastego dnia danego miesiąca.

Jaką macie ofertę dla biznesu?

Dysponujemy ofertami „skrojonymi” zarówno pod potrzeby małych firm jak i tych, które mają duże zapotrzebowanie na gaz ziemny. Firmom mniejszym takim jak np. zakłady fryzjerskie, sklepy, mała gastronomia czy też przychodniom lekarskim, oferujemy pakiet EWE Twój Biznes, który pozwoli na jeszcze lepsze zarządzanie firmą dzięki wydajnemu źródle ogrzewania. Dla dużych odbiorców mamy pakiet EWE Biznes Plus. W jego ramach dostosowujemy wielkość dostaw gazu do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa.

Od 2014 roku posiadamy w swoim portfolio również sprzedaż energii elektrycznej dla firm - warto porównać swój bieżący rachunek za energię z naszą ofertą - można naprawdę dużo zaoszczędzić zmieniając sprzedawcę prądu.

Źródło: Dziennik Łódzki, publikacja w dniu 20.05.2016 r.