Domyślna sekcja
Wyłączony
Menu
Główna nawigacja "Dla domu"
Nazwa maszynowa sekcji
dla_domu
Drugie menu
Dodatkowa nawigacja

Chcę kupić gaz

Chcę kupić gaz

  • 3 w 1 – gotowanie, ciepła woda, ogrzewanie
  • Bezpieczeństwo
  • Ciągłość dostaw

 

WYPEŁNIJ WNIOSEK

 

ZASIĘG SIECI GAZOWEJ ELENGER

Cena

 

Podaj nam swój kod pocztowy i sprawdź jakie ceny możemy Ci zaoferować na wybrany produkt.

Dlaczego warto korzystać z gazu ziemnego?

 

Obraz
Korzyści gaz ziemny

 

5 prostych kroków do korzystania z gazu ziemnego

 

Masz już wybudowane przyłącze gazowe? To super! Jeszcze tylko kilka kroków i możesz cieszyć się gazem ziemnym w Twoim domu. 



1. Złóż wniosek o zawarcie umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego

 

Wniosek wypełnisz online w kilka minut i możesz go złożyć najwcześniej 60 dni przed terminem realizacji przyłączenia. 

 

WYPEŁNIJ WNIOSEK 

 

Przy wypełnianiu wniosku pamiętaj!

 

 

2. Podpisz umowę online

 

Podpisz przesłaną umowę – masz na to 30 dni. Po tym czasie niestety konieczne będzie ponowne złożenie wniosku.
Zobacz, jak łatwo podpisać umowę online – kliknij tutaj.
 

Uwaga!
Umowę musisz podpisać najpóźniej 15 dni przed planowanym montażem gazomierza i rozpoczęciem odbioru gazu.
Naliczanie opłat za gaz rozpoczyna się dopiero po montażu gazomierza.


3. Złóż wniosek o montaż gazomierza

 

Wniosek możesz złożyć po otrzymaniu podpisanej przez nas umowy kompleksowej. Wniosek znajdziesz tutaj.

 

Wniosek wyślij na adres kontakt@elenger.pl – może być skan lub zdjęcie, natomiast oryginał przekaż naszemu pracownikowi podczas montażu gazomierza.  


4. Odbiór instalacji wewnętrznej i montaż gazomierza

 

Mamy 14 dni na montaż gazomierza od momentu złożenia wniosku (przy założeniu, że masz już zawartą umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego). 


5. Rozpoczęcie odbioru gazu  

 

Rozpoczęcie dostawy gazu jest możliwe pod warunkiem opłacenia przez Ciebie faktury końcowej za realizację przyłączenia do sieci.

 

Chcesz być na bieżąco ze swoimi rachunkami za gaz ziemny? Załóż konto w e-BOK (elektroniczne Biuro Obsługi Klienta). W e-BOK znajdziesz m.in. wszystkie swoje dane rozliczeniowe oraz możesz podać stan gazomierza.

 

Nad bezpieczeństwem i ciągłością dostaw gazowych poprzez nasze sieci czuwa Pogotowie Gazowe 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Sieci, którymi dostarczamy gaz ziemny, są regularnie kontrolowane, rozbudowywane i w razie potrzeby modernizowane.

 

Jeśli masz pytania, wątpliwości skontaktuj się z naszym Doradcą Klienta.

Przelicznik m³ na kWh i kWh na m³

Przelicznik m³ na kWh i kWh na m³

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 23 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. z 2013 r., poz. 820), od 1 sierpnia 2014 r. wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne zobowiązane są do rozliczeń z klientami w jednostkach energii (kWh).

 

Taka jednostka rozliczeniowa ma przede wszystkim ułatwić porównanie cen gazu ziemnego z uwzględnieniem jego kaloryczności (ciepła spalania) z innymi nośnikami energii.

 

Szacunkową wartość przeliczenia m³ na kWh można sprawdzić korzystając ze wzoru:

 

 ilość gazu w m³   x  współczynnik konwersji   =  ilość energii w kWh 

 

Nominalna wartość współczynnika konwersji wynosi:

  • dla gazu ziemnego wysokometanowego – 10,972 kWh/m³
  • dla gazu ziemnego zaazotowanego – 9,111 kWh/m³

 

Jeśli są Państwo zainteresowani przeliczeniem m³ na kWh proszę kliknąć tutaj>>

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy można nie wyczuć, że gaz ziemny się ulatnia?

Nie ma możliwości, by nie wyczuć ulatniającego się gazu. Wprawdzie sam gaz ziemny jest bezwonny, ale ze względów bezpieczeństwa dodaje się do niego specjalny, silnie zapachowy środek o nazwie THT. Środek ten gwarantuje, że – w razie nieszczelności w urządzeniach lub instalacji gazowej – osoby obecne w pobliżu natychmiast wyczują ulatniający się gaz. Dodatkowym zabezpieczeniem są czujniki wykrywania metanu, które przy pomocy sygnalizacji dźwiękowej informują o ewentualnych rozszczelnieniach instalacji czy urządzeń gazowych.

Czy są obniżki dla rodzin korzystających z Karty Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny nie obejmuje zniżek przy zakupie gazu ziemnego.

Jak często należy robić przegląd kominiarski?

Liczba kontroli w roku zależy od rodzaju spalanego paliwa. W przypadku gazu ziemnego, jako paliwa gazowego, kontrola powinna odbywać się 2 razy do roku.

Obowiązek taki został określony w art. 30 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tym Rozporządzeniem w każdym budynku, w którym odbywa się proces spalania paliwa gazowego, stałego lub ciekłego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej cztery razy w roku;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej dwa razy w roku

Kiedy mogę zmienić taryfę (sposób rozliczenia)?

Zmiany sposobu rozliczania można dokonać tylko raz w roku, przed rozliczeniem rocznym, tj. maksymalnie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego rozliczenie roczne (zgodnie z pkt. 3.6 Taryfy dla Paliw Gazowych). Kolejna zmiana będzie możliwa dopiero za rok (np. jeśli Twój roczny odczyt gazomierza przypada na dzień 1 października, to wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 września).

Wniosek o zmianę taryfy znajdziesz tutaj.

 

Czy po zmianie cen gazu (podwyżka lub obniżka) wysokość zaliczki za gaz ziemny ulega zmianie?

Zmiany kwoty zaliczek są uzależnione od stopnia podwyżki lub obniżki cen gazu. Jeżeli zmiany cen gazu są małe, wówczas zaliczki pozostają bez zmian.

Gdzie mogę złożyć wniosek o zawarcie umowy kompleksowej i jak podpisać umowę?

Przed montażem gazomierza należy zawrzeć z nami umowę kompleksową na dostawę gazu. Możesz to zrobić online na www.wniosek.elenger.pl 
Na jego podstawie zostanie przygotowana i przesłana do podpisu umowa na dostawę gazu. Umowę możesz w łatwy i szybki sposób podpisać elektronicznie za pośrednictwem platformy Autenti.

Jak podpisać umowę przez Internet – sprawdź szczegóły.

Czy mogę samodzielnie odczytywać licznik gazu ziemnego i gdzie należy podać odczytany stan licznika?

Zarówno w przypadku comiesięcznego odczytu, jak i odczytu raz do roku, Klient może samodzielnie odczytać stan gazomierza i poinformować nas o tym. Można tego dokonać w najdogodniejszy dla siebie sposób:

  • w e-BOK  kliknij tutaj
  • telefonicznie 123 800 000
  • poprzez formularz na stronie kliknij tutaj
  • poprzez wiadomość mailową, przesłaną na kontakt@elenger.pl, podając numer klienta, dzień spisania licznika i wskazanie

Dlaczego nie mogę się rozliczać na zasadzie comiesięcznego odczytu gazomierza w taryfie G-0/L-0?

Rozliczanie za rzeczywiste miesięczne zużycie gazu jest możliwe tylko przy zużyciu rocznym powyżej 8800 kWh (800 m³) w przypadku gazu wysokometanowego oraz 7289 kWh w przypadku gazu zaazotowanego (taryfa G-1/L-1).

Jeżeli Twój pobór gazu jest niższy (taryfa G-0/L-0), wówczas nie możesz skorzystać z opcji rozliczania się na podstawie zużycia rzeczywistego.

Czy mogę zrezygnować z papierowej wersji faktury?

Oczywiście. Myślimy o ekologii, dlatego możesz u nas aktywować e-fakturę, która zastępuje tradycyjną fakturę papierową. Aktywację e-faktury zrobisz poprzez jedną z dwóch opcji do wyboru w dosłownie kilka sekund. Wybierz najlepszą opcję dla siebie czytaj więcej.

Mam blokadę gazomierza, kiedy będzie zdjęta?

Gazomierz dla klienta indywidualnego zostanie odblokowany w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych, po zaksięgowaniu zaległej należności na koncie.
Za ponowne wznowienie dostaw gazu ziemnego, naliczana jest opłata zgodna z obowiązującą Taryfą.

Jak mogę sprawdzić, czy z instalacji nie ulatnia się gaz ziemny?

Ze względów bezpieczeństwa gaz ziemny jest nawaniany specjalnym, silnie zapachowym środkiem o nazwie THT. Środek ten gwarantuje, że (w razie nieszczelności w urządzeniach lub instalacji gazowej) ulatniający się gaz natychmiast staje się wyczuwalny dla osób, które znajdują się w pobliżu. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią czujniki wykrywania metanu, wyposażone w alarm dźwiękowy. W razie wykrycia gazu informują one o ewentualnych rozszczelnieniach instalacji czy urządzeń gazowych. Kontrole szczelności wewnętrznej instalacji gazowej dokonuje się podczas przeglądu instalacji gazowej.

Dlaczego nie dostałem/-am jeszcze faktury?

W przypadku taryfy G-1.12 sprawdź, czy odczyt gazomierza został przez Ciebie poprawnie przesłany. W celu systematycznego wystawiania faktur prosimy pamiętać o COMIESIĘCZNYM ODCZYCIE STANU GAZOMIERZA na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. Aktualny stan gazomierza prosimy podać najpóźniej do 10 dnia każdego miesiąca. Jest to niezwykle istotne, gdyż odczyty na inny dzień traktowane są przez system jako odczyt dodatkowy.

Przejdź na e-fakturę!

E-faktura jest dostępna u Ciebie natychmiast po wystawieniu. Nie musisz czekać na korespondencję papierową lub martwić się, że jej w porę nie odbierzesz.

 

Kiedy i jak często należy zlecać przegląd instalacji gazowej?

Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane, każdy właściciel domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego (zarządca/wspólnota) jest zobowiązany do corocznego przeglądu i pomiaru szczelności instalacji gazowej. Kontroler sprawdza gazomierz, miejsca połączeń rur (kształtki), śrubunki, zawory gazowe, kuchenkę, a także kocioł gazowy przy pomocy specjalnego przyrządu – lokalizatora nieszczelności. Pomiary wykonuje technik z uprawnieniami G3 na stanowisku eksploatacji i dozoru. Tylko takie uprawnienia dają podstawę do wystawienia protokołu szczelności instalacji.

W jaki sposób mogę otrzymać zwrot nadpłaty?

W celu zwrotu nadpłaty należy wypełnić wniosek o zwrot nadpłaty, który znajdziesz tutaj.

Wypełniony wniosek prześlij na kontakt@elenger.pl.

Jakie są możliwości rozliczania się za gaz ziemny?

Jeżeli zużywasz gaz ziemny w ilości powyżej 800 m³ rocznie, to wybierz jedną z dwóch możliwości rozliczania:

1. Rozliczenie miesięczne – wysokość rachunków miesięcznych uzależniona jest od zużycia w danym miesiącu. Na ostatni dzień każdego miesiąca klient odczytuje gazomierz i podaje nam stan gazomierza maksymalnie do 10 dnia kolejnego miesiąca, np. zużycie za styczeń powinno być odczytane w dniu 31 stycznia i podane nam do dnia 10 lutego.

2. Rozliczenie raz w roku – to opcja dla tych, którzy lubią wiedzieć, ile będą płacić co miesiąc. Klient rozlicza się nami raz w roku, a w jego trakcie dokonuje co miesięcznych opłat (zaliczki). Zaliczki ustalone są na podstawie prognoz zużycia, wyliczonych z uwzględnieniem charakterystyki sezonowości jego zużycia w okresie letnim i zimowym (zgodnie z pkt. 4.6. Taryfy  dla paliw gazowych). W praktyce oznacza to, że zaliczki zimą będą wyższe, a latem niższe.

Jeżeli twoje zużycie jest mniejsze niż 800 m³ na rok (np. zużywasz gaz ziemny tylko do przygotowywania posiłków), to rozliczenie odbywa się na zasadzie comiesięcznych prognoz, a raz w roku następuje rzeczywisty odczyt, na podstawie którego dokonujemy rocznego rozliczenia zużytego gazu i dokonanych wpłat.

Jak mogę przepisać na siebie umowę na gaz ziemny?

W celu przepisania umowy (np. po zakupie nieruchomości), należy przesłać protokół zdawczo-odbiorczy dostępny tutaj.
W przypadku śmierci właściciela nieruchomości potrzebny jest akt zgonu – należy go nam dostarczyć. Na podstawie przesłanych dokumentów przygotujemy umowę dla nowego właściciela.

Czy można rozliczać się za gaz co miesiąc?

Tak, decydując się na rozliczenie co miesiąc (grupy taryfowe z indeksem 1.12), klient zyskuje możliwość comiesięcznego rozliczenia za zużyty gaz. Warunkiem otrzymania takiego rozliczenia jest samodzielne odczytanie stanu gazomierza na koniec miesiąca oraz przekazanie nam wyniku odczytu, np. poprzez zalogowanie się do e-BOK, najpóźniej do 10 dnia kolejnego miesiąca.
W celu systematycznego wystawiania faktur prosimy pamiętać o COMIESIĘCZNYM ODCZYCIE STANU GAZOMIERZA na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. Aktualny stan gazomierza prosimy podać najpóźniej do 10 dnia każdego miesiąca. Jest to niezwykle istotne, gdyż odczyty na inny dzień traktowane są przez system jako odczyt dodatkowy.

Chcę wypowiedzieć umowę na gaz ziemny, co muszę zrobić?

W celu wypowiedzenia umowy należy przesłać oświadczenie o rozwiązaniu umowy kompleksowej – formularz znajduje się na stronie z plikami do pobrania.

Okres wypowiedzenia dla osób fizycznych to 1 miesiąc ze skutkiem na koniec miesiąca.

W jaki sposób mogę aktywować fakturę w formie elektronicznej (e-faktura)?

1.      Jest kilka sposobów na uruchomienie e-faktury. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj kliknij.

Co jest potrzebne do uruchomienia odbioru gazu ziemnego?

Przed montażem gazomierza należy zawrzeć z nami umowę kompleksową na dostawę gazu oraz dostarczyć do nas podanie o uruchomienie gazomierza.
Wniosek w celu zwarcia umowy możesz złożyć online  kliknij tutaj.
Na jego podstawie zostanie przygotowana i przesłana do podpisu umowa na dostawę gazu. 
Podanie o uruchomienie gazomierza, dostępne jest na stronie internetowej kliknij tutaj.

Pamiętaj!

Próba szczelności przeprowadzona przez Twojego instalatora jest ważna tylko 6 miesięcy od chwili jej przeprowadzenia.
Jeżeli minęło 6 miesięcy od przeprowadzenia tej próby, należy dostarczyć do nas aktualną próbę szczelności oraz opinię kominiarską wraz z podaniem o uruchomienie przyłącza.

Jeżeli chcesz ponownie uruchomić gazomierz, który był zablokowany lub zdjęty dłużej niż 6 miesięcy, należy dostarczyć do nas aktualną próbę szczelności oraz opinię kominiarską.

Do kiedy należy przesłać stan gazomierza?

W taryfie G-1.12 odczyt rzeczywisty należy spisać na ostatni dzień miesiąca, z podaniem maksymalnie do 10 dnia kolejnego miesiąca, np. Odczyt za styczeń spisany na 31.01 należy podać nam maksymalnie do 10.02. 

Pamiętaj! W celu systematycznego wystawiania faktur pamiętaj o COMIESIĘCZNYM ODCZYCIE STANU GAZOMIERZA na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. Aktualny stan gazomierza należy podać najpóźniej do 10 dnia każdego miesiąca. Jest to niezwykle istotne, gdyż odczyty na inny dzień traktowane są przez system jako odczyt dodatkowy.

Kiedy powinno być dostarczone podanie o uruchomienie gazomierza?

Podanie o uruchomienie gazomierza/urządzenia gazowego Klient powinien dostarczyć po wybudowaniu przyłącza gazowego i wykonaniu instalacji wewnętrznej przez firmę instalacyjną oraz po podpisaniu umowy kompleksowej na dostarczanie paliwa gazowego. Aby zapewnić sobie uruchomienie gazomierza w oczekiwanym przez siebie terminie, Klient powinien złożyć podanie 14 dni wcześniej. W przypadku przyłączy nowo wybudowanych montaż gazomierza nie nastąpi jednak wcześniej niż 30 dni od ich wybudowania.

Co oznacza, że ceny są “zamrożone”?

Zgodnie z ustawą z 15.12.2022 r. ceny za gaz ziemny nie mogą być wyższe niż u sprzedawcy z urzędu (PGNiG).
Natomiast opłata dystrybucyjna została utrzymana zgodnie ze stawkami zawartymi w „Taryfie nr 17 dla paliw gazowych”.

Czy podanie o uruchomienie odbioru gazu może zostać przesłane mailem?

Tak. Wypełniony druk podania o uruchomienie odbioru gazu ziemnego może zostać przesłany mailem na adres kontakt@elenger.pl. Należy jednak pamiętać, iż oryginał podania, należy przekazać nam najpóźniej w dniu montażu gazomierza (np. technikom podczas montażu gazomierza).

Co mogę zrobić, żeby płacić mniej jako klient indywidualny?

Klienci indywidualni nie muszą nic składać, aby skorzystać z zamrożenia cen gazu ziemnego (ustawa z dnia 15.12.2022 r.)

Kiedy muszę zacząć odbierać gaz, żeby nie płacić kary?

Informację o terminie odbioru gazu ziemnego znajdziesz w umowie przyłączeniowej. Klienci podpisujący umowy przyłączeniowe od stycznia 2023 r. mają 3 miesiące na odbiór paliwa gazowego po wybudowaniu przyłącza bądź umownego terminu budowy przyłącza. Przekroczenie tego terminu spowoduje naliczenie kary umownej.

Pamiętaj, jeśli wiesz, że nie będziesz gotowy do odbioru gazu ziemnego w ciągu 3 miesięcy od wybudowania przyłącza, możesz zmienić termin jego budowy najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem prac, w formie pisemnej.  

Co mogę zrobić, żeby płacić mniej jako klient biznesowy?

Aby skorzystać z cen zgodnych z ustawą z dnia 15.12.2022 r. klienci biznesowi zobligowani są do złożenia stosowanego oświadczenia odbiorcy paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego więcej informacji.

Jak zoptymalizować zużycie gazu ziemnego?

Niektóre nawyki sprawiają, że ciepło używane jest nieefektywnie, nieekonomicznie. Można jednak zmniejszyć zużycie gazu i oszczędzać na ogrzewaniu bez jakichkolwiek inwestycji – a jedynie stosując się do kilku prostych zasad, które przedstawiamy poniżej:

1. Regulacja temperatury:
Zalecamy obniżenie temperatury w pomieszczeniach, w których rzadko się przebywa (takich jak pomieszczenia gospodarcze, garaż) – do 15 stopni. Warto także obniżyć temperaturę w pomieszczeniach podczas nieobecności domowników (gdy przebywają oni w pracy lub na urlopie). Spowoduje to mniejsze zużycie energii. Kolejny sposób na lepsze wykorzystanie ciepła to zróżnicowanie temperatury w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia (sypialnia, kuchnia, salon). Dodatkowo, dzięki ustawieniu nocnego trybu ogrzewania, czyli obniżeniu temperatury w salonie o 1 stopień przed pójściem spać, uzyskuje się nawet o 5 do 15% mniejsze zużycie ciepła. W ten sposób można zaoszczędzić nawet około 30 m3 gazu ziemnego rocznie.

Podwyższanie temperatury w pomieszczeniach o jeden stopień powoduje zwiększenie zużycia ciepła o ok. 6%.

2. Odpowietrzenie i łatwy dostęp do kaloryferów:
Kiedy? Przed sezonem grzewczym i zawsze wtedy, gdy działają nieprawidłowo (nie nagrzewają się równomiernie lub słychać w nich szum przepływu wody). Nie należy zastawiać kaloryferów meblami, ani zasłaniać ich np. zasłonami. Jest to ważne, ponieważ ciepło grzejnika zasłoniętego zasłoną lub meblami krąży między oknem, a zasłoną, zamiast ogrzewać pokój. Zachęcamy także do umieszczenia folii za kaloryferem. Montaż folii niewiele kosztuje, ale przynosi dobry efekt, ponieważ przekierowuje ciepło w stronę pomieszczenia i nie pozwala, by wnikało ono w ścianę.

3. Wietrzenie pomieszczeń to kolejny dobry nawyk, dzięki któremu można zaoszczędzić na ogrzewaniu:
Mieszkanie należy wietrzyć regularnie, dwa razy dziennie, intensywnie, ale krótko. Długotrwałe wietrzenie przy uchylonych oknach jest nieefektywne, ponieważ ciepło ucieka przez otwarte okno – pomieszczenie wychładza się, mimo pracy grzejników. Koniecznie trzeba pamiętać, aby przed wietrzeniem zakręcić kaloryfery.

Jaki mam indywidualny numer konta bankowego?

Każdy klient do dokonywania wpłat posiada swój indywidualny numer konta bankowego. Numer konta bankowego jest wskazany na umowie, na fakturze lub w e-BOK, w zakładce — moje dane.

Jaką temperaturę należy utrzymywać w pomieszczeniach?

W zależności od przeznaczenia pomieszczeń, warto w każdym z nich ustawić temperaturę na innym, odpowiednim poziomie. Zalecana temperatura w poszczególnych pomieszczeniach to: pokój dzienny 20-21 stopni, kuchnia 18 stopni, sypialnia 18 stopni, pokój dziecka 21-22 stopni, łazienka 22-24 stopnie.

W jaki sposób skontaktować się z Wami, kiedy nie mogę dodzwonić się na infolinię?

Staramy się odbierać wszystkie telefony od klientów, jednakże nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach zachęcamy do kontaktu mailowego na kontakt@elenger.pl.

Chcę przyłączyć się do sieci

Przyłączenie domu do sieci gazowej

  • przyłączenie domów do naszej sieci gazowej obejmuje 53 gminy w 7 województwach
  • 18 tys. – tyle przyłączeń wykonaliśmy do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw
  • 1 925 km własnych, monitorowanych sieci gazowych

 

WYPEŁNIJ WNIOSEK

 

ZASIĘG SIECI GAZOWEJ ELENGER

5 prostych kroków do przyłączenia do naszej sieci gazowej:


1. Złożenie wniosku o przyłączenie

 

Zdecydowałeś się na ogrzewanie domu gazem ziemnym? Gratulujemy dobrego wyboru! Zanim przystąpisz do planowania inwestycji upewnij się, że Twój dom znajduje się w obszarze naszej sieci.

 

Jesteś w zasięgu naszej sieci gazowej? Świetnie, możemy przystąpić do formalności, postaramy się jak najwięcej załatwić za Ciebie, ale pierwszy krokiem jest złożenie wniosku o przyłączenie do sieci.

 

WYPEŁNIJ WNIOSEK

 

Pamiętaj, że czas realizacji przyłączenia to okres co najmniej 6 miesięcy – uwzględnij ten fakt przy planowaniu terminu rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego przed terminem grzewczym – nie zwlekaj z wypełnieniem wniosku o przyłączenie do sieci gazowej.

 

2. Podpisanie umowy o przyłączenie do sieci gazowej

 

Nasz doradca, na podstawie złożonego przez Ciebie wniosku, przygotuje umowę przyłączenia Twojej nieruchomości do sieci gazowej. W ciągu 14 dni od jej podpisania musi nastąpić wpłata zaliczki w wysokości 2000 zł. Po otrzymaniu zaliczki rozpoczniemy prace projektowe dotyczące wykonania przyłącza gazowego.

 

Umowę z nami możesz podpisać bez wychodzenia z domu – online – jedno kliknięcie i dokument podpisany!

 

3. Projektowanie przyłącza oraz wewnętrznej instalacji gazowej

 

Instalacja gazowa składa się z dwóch części – przyłącza na zewnątrz budynku, a także instalacji wewnętrznej, wykonywanej w Twoim domu. Każda z nich wymaga prac projektowych, uzyskania opinii i pozwoleń oraz pracy kilku specjalistów (projektantów, firmy budowlanej, instalatora, kierownika budowy).

 

Pamiętaj! Termin zgłoszenia budowy wewnętrznej instalacji gazowej przez starostwo powiatowe to ok. 1-2 miesiące. Uwzględnij to w swoim harmonogramie prac!

 

My przejmujemy wszelkie formalności związane z budową przyłącza gazowego. Wykonanie prac zlecamy współpracującej z nami firmie podwykonawczej. Dzięki temu masz pewność, że przyłącze zostanie przygotowane zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

 

4. Budowa instalacji gazowej

 

Wybierz wykonawcę instalacji w swoim domu, z podejściem pod gazomierz w szafce gazowej. Do rozpoczęcia budowy instalacji wewnątrz Twojego budynku nie jest konieczne gotowe przyłącze gazowe – obie instalacje zostaną połączone przez nas po zakończeniu prac.

 

Pamiętaj! Im bliżej sezonu grzewczego, tym trudniej zarezerwować termin u instalatora.

 

5. Opłacenie faktury końcowej

 

Opłać fakturę końcową w terminie 14 dni od jej otrzymania.

Co muszę zrobić po wybudowaniu przyłącza – zobacz szczegóły>>

 

Cena

Cena przyłączenia sieci gazowej dla domów

Podane poniżej ceny opłaty przyłączenia do sieci obowiązują od dnia 01.04.2025 r.

 

Opłata za przyłączenie nieruchomości do naszej sieci gazowej zależy od tego, jak daleko od sieci gazowej zlokalizowany jest budynek bądź granica twojej działki.

 

Opłata za przyłączenie do sieci gazowej (miejsce styku przyłącza i szafki gazowej) o długości do 15 metrów wynosi 3.392,96 zł brutto*.
W tę cenę wliczony jest projekt przyłącza, szafka gazowa, koszty wszystkich elementów potrzebnych do jego budowy (trójnik siodłowy, kształtki, rury przewodowe, zawór główny, reduktor z zaworem bezpieczeństwa i wysokiej klasy gazomierz), a także koszt robocizny.

 

Jeśli natomiast długość przyłączenia do sieci gazowej (miejsce styku przyłącza i szafki gazowej) będzie dzielić odległość większa, niż 15 metrów, opłata za każdy dodatkowy metr przyłącza wyniesie 140,59 zł/mb brutto*.

 


* Opłata przyłączeniowa do sieci gazowej dla przyłącza o mocy do 10m³/h dla gazu wysokometanowego i do 25 m³/h dla gazu zaazotowanego.

 

WYPEŁNIJ WNIOSEK ONLINE

 

SPRAWDŹ AKTUALNE TARYFY DLA PALIW GAZOWYCH

Najczęściej zadawane pytania 

Czy mogę samodzielnie wykonać przyłącze?

Za realizację przyłączenia odpowiada operator systemu dystrybucyjnego, czyli nasza spółka. Nie ma możliwości samodzielnego wykonania przyłączenia.

Do czego zobowiązują Was wydane warunki przyłączenia?

Warunki nie stanowią dla nas zobowiązania do zawarcia umowy o przyłączenie w sytuacji, gdy zawarlibyśmy inną umowę uniemożliwiającą realizację wydanych warunków przyłączenia.

Zawarcie umowy o przyłączenie i wpłata I raty opłaty za przyłączenie stanowi natomiast podstawę do rozpoczęcia przez nas prac projektowych i budowlanych.

Nie ponosimy odpowiedzialności finansowej za działania związane z przyłączeniem, podjęte przez Podmiot ubiegający się o przyłączenie przed zawarciem umowy o przyłączenie do sieci.

Czy w przypadku składania wniosku o udzielenie informacji o możliwości przyłączenia (promesy) wymagane jest oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem?

W przypadku składania wniosku o informację o możliwości przyłączenia nie jest wymagane składanie oświadczenia o prawie do dysponowania gruntem, na którym będą znajdowały się przyłączane urządzenia i instalacje.

Jakie są terminy na wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej?

Terminy na wydanie decyzji wynikają z obowiązującego prawa i wynoszą odpowiednio:

  • do 30 dni dla Klientów indywidualnych i małych przedsiębiorstw (Klienci Grupy przyłączeniowej BI),
  • do 60 dni dla usług, obiektów użyteczności publicznej, przemysłu (Klienci Grupy przyłączeniowej A i BII),
  • do 90 dni dla Klientów zajmujących się przesyłem, dystrybucją lub magazynowaniem gazu (Klienci Grupy przyłączeniowej C).

Do czego Was zobowiązuje informacja o możliwości przyłączenia?

Informacja o możliwości przyłączenia nie jest dokumentem zobowiązującym nas do rozpoczęcia prac projektowych i nie rezerwuje przepustowości w systemie dystrybucyjnym. Jest tylko informacją dla Klienta o tym, że w danym miejscu istnieje możliwość przyłączenia, bądź jej brak, na dzień wydania informacji.

Jak złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie?

Bez względu na to, czy posiadasz już określone przez nas warunki przyłączenie, czy też nie, złóż „Wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej”. 

Jeśli nie posiadasz warunków przyłączenia, otrzymasz od nas dwa dokumenty warunki przyłączenia i umowę o przyłączenie. W takim przypadku przed przygotowaniem dla Ciebie tych dokumentów sprawdzimy techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania paliwa gazowego. 

Niezbędnym warunkiem zawarcia umowy o przyłączenie jest posiadanie przez Ciebie tytułu prawnego do przyłączanej nieruchomości. 

Uzupełniony wniosek wraz z załącznikami złóż on-line, nie wychodząc z domu, korzystając z formularza dostępnego tutaj lub wydrukuj wniosek i po jego wypełnieniu prześlij skan na adres kontakt@elenger.pl.

Ile czasu trwa realizacja przyłączenia po podpisaniu umowy o przyłączenie?

Standardowy okres realizacji przyłączenia wynosi 6-8 miesięcy. Dotyczy to przyłączeń, które nie wymagają konieczności rozbudowania przez nas sieci gazowej. Wówczas termin realizacji przyłączenia zależny jest od terminu rozbudowania sieci gazowej.

Jak zawrzeć umowę o przyłączenie?

Najprostszym i najszybszym sposobem zawarcia umowy jest jej zawarcie w formie elektronicznej. Jeśli we wniosku zaznaczysz tę formę zawarcia umowy wówczas udostępnimy Tobie umowę do podpisania w formie elektronicznej na platformie Autenti. Więcej na temat zawarcia umowy w formie elektronicznej znajdziesz tutaj.

Umowę o przyłączenie możesz zawrzeć w formie korespondencyjnej. W takim przypadku umowa w wersji papierowej zostanie wysłana w 2 egz. do podpisania przez Ciebie na adres wskazany we wniosku. Po odesłaniu przez Ciebie podpisanych 2 egz. umowy, 1 egz. zostanie odesłany do Ciebie po podpisaniu przez nas.

Ile będzie kosztowało przyłączenie mojego budynku do sieci gazowej?

Średni koszt opłaty za przyłączenie do sieci gazowej wynosi ok. 3.400,00 zł brutto. Dotyczy to Klientów indywidualnych i przyłączenia, w ramach którego budowane jest przyłącze o długości do 15 m.
Opłata za przyłączenie zostanie określona w umowie o przyłączenie na podstawie wydanych wcześniej warunków przyłączenia do sieci gazowej oraz aktualnie obowiązującej Taryfy.

Poza opłatą za przyłączenie należy we własnym zakresie wybudować wewnętrzną instalację gazową oraz zakupić odbiorniki gazu (np. kocioł gazowy).

Czy mogę podpisać elektronicznie umowę o przyłączenie?

Tak. Dla zawarcia umowy w trybie elektronicznym niezbędne jest podanie we wniosku o jej zawarcie swojego numeru telefonu i adresu poczty e-mail. Jest to warunek niezbędny, aby móc skorzystać z tej formy zawarcia umowy.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Czy można przesunąć termin realizacji przyłączenia nieruchomości do sieci gazowej?

Tak. Możesz to zrobić najpóźniej na 30 dni przed wskazanym w umowie o przyłączenie do sieci gazowej. Wniosek możesz przesłać na adres kontakt@elenger.pl lub wysłać listownie na nasz adres pocztowy wskazany w umowie o przyłączenie.

Czy po podpisaniu umowy o przyłączenie można ją modyfikować?

Każda umowa o przyłączenie po jej zawarciu może być aneksowana.

Kontakt do pogotowia gazowego

Kontakt do pogotowia gazowego

Dla naszych Klientów został uruchomiony następujący numer telefonu Pogotowia Gazowego: 45 95 95 992

Pogotowie gazowe czynne jest 7 dni w tygodniu, 24h na dobę, 365 dni w roku.

Ile jest ważna umowa o przyłączenie?

Termin ważności umowy o przyłączenie upływa z dniem zakończenia realizacji inwestycji przyłączeniowej oraz ostatecznym jej rozliczeniem. Po zrealizowaniu przyłączenia pozostają w mocy Twoje zobowiązanie dotyczące terminu rozpoczęcia odbioru gazu.

Czy można przesunąć termin odbioru gazu?

Jeśli przyłączenie nie zostało zrealizowane to należy złożyć wniosek o zmianę terminu jego realizacji i tym samym ulegnie przesunięciu termin realizacji Twojego zobowiązania dotyczącego rozpoczęcia odbioru gazu.

Natomiast jeśli przyłączenie zostało już zrealizowane to nie ma możliwości zmiany terminu Twojego zobowiązania dotyczącego rozpoczęcia odbioru gazu.

Jakie są koszty rozwiązania umowy o przyłączenie?

Umowa o przyłączenie rozwiązywana jest na mocy porozumienia stron, wówczas Podmiot ponosi 100% rzeczywiście poniesionych przez nas nakładów na realizację przyłączenia do dnia powiadomienia nas przez Podmiot o rozwiązaniu umowy o przyłączenie.

Jaka będzie wysokość kary, jeśli nie odbiorę gazu w terminie?

Kara za nieterminowe rozpoczęcie odbioru gazu wynosi 0,2% opłaty za przyłączenie (brutto), za każdy dzień opóźnienia. Łączna wysokość kary umownej nie może przekroczyć 80% wysokości kosztów przyłączenia. W przypadku opłaty za standardowe przyłączenie do 15 mb w wysokości ok. 3.129,00 zł brutto, kara za każdy dzień opóźnienia wynosi ok. 6,26 zł.

Jak przebiega proces przyłączenia do sieci gazowej?

Szczegółowe informacje dotyczące procesu realizacji przyłączenia znajdziesz tutaj.

Co należy zrobić, aby przyłączyć się do sieci gazowej?

Aby przyłączyć się do naszej sieci gazowej i korzystać z gazu ziemnego należy zawrzeć umowę o przyłączenie na podstawie określonych warunków przyłączenia.

Czy mam zawrzeć umowę o przyłączenie, jeśli planuję odbierać gaz za 2 lata?

Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym kontakt@elenger.pl. W treści wiadomości podaj adres przyłączanej działki/budynku. Dostaniesz odpowiedź w ciągu 14 dni.

Gdzie znajdę wzór wniosku o określenie warunków przyłączenia i/lub zawarcie umowy o przyłączenie?

Wzór wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci i/lub zawarcie umowy o przyłączenie można odnaleźć w Plikach do pobrania.

 

Kiedy zapłacę za przyłączenie?

Opłata za przyłączenie pobierana jest w dwóch ratach:

  • I rata w wysokości wskazanej w umowie, zazwyczaj w przypadku standardowych przyłączeń do 15 mb w wysokości 2000 zł brutto,
  • II rata po wybudowaniu przyłączenia i rozliczeniu końcowym z uwzględnieniem wniesionej I raty. 

Jak złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia?

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 

  1. Uzupełniony wniosek wraz z załącznikami złożysz w wygodny sposób on-line, nie wychodząc z domu, korzystając z formularza dostępnego tutaj.
  2. Wniosek możesz również wydrukować i po jego wypełnieniu przesłać skan na adres kontakt@elenger.pl.


Na podstawie złożonego „Wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej” sprawdzimy techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania paliwa gazowego. Niezbędnym warunkiem przyłączenia do sieci gazowej jest posiadanie przez Ciebie tytułu prawnego do przyłączanej nieruchomości.

Ile kosztuje szafka na gazomierz i kto ją zapewnia?

Zapewniamy standardową szafkę na gazomierz i jej koszt jest uwzględniony w opłacie za przyłączenie. Możesz, w porozumieniu z nami, kupić i zamontować szafkę we własnym zakresie. Otrzymasz za to bonifikatę w opłacie za przyłączenie.

Jakie dodatkowe dokumenty muszę załączyć do wniosku o określenie warunków przyłączenia?

Do wniosku o określenie warunków przyłączenia dla odbiorcy końcowego należy dołączyć:

  • plan zabudowy lub szkic sytuacyjny określający usytuowanie obiektu, w którym będą używane przyłączane urządzenia, instalacje lub sieci, usytuowanie sąsiednich obiektów względem istniejącej sieci oraz propozycję lokalizacji punktu wyjścia z systemu gazowego,
  • pełnomocnictwo dla osób podpisujących wniosek, jeśli składany jest przez pełnomocnika - wzór pełnomocnictwa jest dostępny w Plikach do pobrania.

Dlaczego w przypadku zastosowania gazu ziemnego muszę zrezygnować z korzystania z gazu LPG?

Wymóg rezygnacji z korzystania z gazu LPG w momencie podjęcia decyzji o zastosowaniu w domu lub mieszkaniu gazu ziemnego podyktowany jest dbałością o bezpieczeństwo użytkowników.
Zasadę tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn.zm.). Rozporządzenie jednoznacznie zabrania stosowania w jednym budynku gazu LPG i gazu ziemnego.

Jak wypełnić pola określające moc i rodzaj odbiorników we wniosku?

W celu ułatwienia odbiorcom składającym wniosek o określenie warunków przyłączenia on-line zamieściliśmy podpowiedzi ułatwiające jego wypełnienie. Możesz również zasięgnąć pomocy u projektantów lub firm instalacyjnych wykonujących Twoją instalację gazową.

Czym różni się informacja o możliwości przyłączenia do sieci (promesa) od warunków przyłączenia do sieci?

Dane zamieszczone w informacji o możliwości przyłączenia do sieci  ważne są na dzień jej wydania. Informacja o możliwości przyłączenia zawiera dane ogólne dotyczące możliwości przyłączenia.

Czy wydane warunki przyłączenia mogą być zmienione?

Warunki mogą zostać zmienione na podstawie nowego wniosku o określenie przyłączenia.

Jaki jest termin ważności informacji o możliwości przyłączenia do sieci (promesy)?

Informacja (promesa) o możliwości przyłączenia ważna jest na dzień jej wydania.

Ile czasu są ważne warunki przyłączenia?

Warunki przyłączenia ważne są przez okres dwóch lat.

Jaki jest termin wydania informacji o możliwości przyłączenia (promesy)?

Informacja o możliwości przyłączenia jest określana w terminach analogicznych, jakie dotyczą określenia warunków przyłączenia.

Dla domu

Chcę aktywować e-fakturę

E-faktura to elektroniczny odpowiednik faktury papierowej, zawierający te same dane, w przyjaznej wersji, dostępnej na Twoim komputerze czy telefonie.

Mężczyzna przegląda tablet

Jesteśmy firmą multienergetyczną z 
25-letnim doświadczeniem na polskim rynku

Należymy do czołówki specjalistów w sprzedaży oraz optymalizacji wykorzystania nowoczesnych źródeł energii

450 000

Klientów w Europie

18,4 TWh

Wolumen sprzedaży energii

4,3 mld zł

Obrotu

9 000 km

Własnych sieci gazowych w Estonii, Łotwie i Polsce

1000

Pracowników

1864 r.

Początek obecnego Elenger

Subskrybuj Dla domu