LNG - czyste i przystępne źródło energii
Kompleksowe rozwiązania energetyczne z gwarantowanymi dostawami LNG
Oferujemy rozwiązania w zakresie dostaw skroplonego gazu ziemnego i pomagamy naszym klientom zbudować i dopasować niezbędną infrastrukturę LNG do standardowych jak i wysoce zaawansowanych potrzeb przedsiębiorstw.
W czasie oczekiwania na wybudowanie gazociągu, lub docelowej stacji regazyfikacji oferujemy usługę instalacji mobilnej stacji LNG, która skróci czas oczekiwania i pozwoli natychmiast rozpocząć korzystanie z gazu.
Równolegle zaprojektujemy i zbudujemy docelową stacjonarną stację.
Posiadamy dogłębną wiedzę i doświadczenie w zakresie zaopatrzenia, rozwiązań logistycznych i technologicznych.
Elenger jest największym dostawcą LNG w Krajach bałtyckich. Transportujemy skroplony gaz ziemny i gwarantujemy bezpieczeństwo dostaw.
Modele dostaw
Model podstawowy oznacza, że Elenger sprzedaje i dostarcza LNG odbiorcom posiadającym własne instalacje regazyfikacji.
Model pełny oznacza, że Elenger przejmuje odpowiedzialność za dostawę LNG, budowę, utrzymanie oraz serwis techniczny stacji regazyfikacji na terenie klienta.
Schemat stacji LNG
Do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego na terenie klienta instalowana jest stacja LNG wraz ze zbiornikami, zapewniająca bezpieczne zasilanie zgodnie z ustalonymi parametrami.
- Cysterna kriogeniczna
Służy do transportu LNG, w których gaz jest utrzymywany pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze. Przeciętna wielkość dostawy to 18,5 tony LNG, co po regazyfikacji daje 25 600 m3 gazu ziemnego w stanie lotnym. - Zbiorniki kriogeniczne
Konstrukcja zbiorników umożliwia przechowywanie paliwa w niskich temperaturach do -162 stopni. Dostępne są w różnych pojemnościach, a średnia objętość to ok. 40–60 m3. Jedna stacja LNG może składać się z kilku zbiorników magazynowych. - Parownice atmosferyczne
Służą do zamiany stanu skupienia gazu z ciekłej w gazową. - Stacja redukcyjno-pomiarowa
Odpowiada za redukcję ciśnienia gazu do poziomu zapotrzebowania klienta. - Nawanianie
Dodanie zapachu do gazu pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, poprzez łatwiejsze wykrycie potencjalnych nieszczelności w instalacji gazowej. - Kotłownia instalacji
Służy do utrzymania prawidłowej temperatury gazu na wyjściu do wewnętrznej sieci Odbiorcy.
Proces budowy stacji LNG
Projektowanie i budowa stacji skroplonego gazu ziemnego może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Aby umożliwić klientom jak najszybsze rozpoczęcie korzystanie z gazu ziemnego, a tym samym obniżyć koszty, oferujemy rozwiązanie mobilne.
Mobilna stacja LNG jest tymczasowo instalowana u klienta na czas zbudowania i uruchomienia docelowej stacji regazyfikacji. To rozwiązanie również ma zastosowanie w razie awarii istniejącego zasilania.
Budowa stacji LNG w fabryce Unda na Łotwie
Czym jest LNG?
Gaz LNG, czyli skroplony gaz ziemny, jest produkowany poprzez schłodzenie gazu ziemnego do około -160 stopni Celsjusza.
LNG potrzebuje jedynie 1/600 przestrzeni magazynowej, jaką zajmuje w stanie lotnym. Skraplanie gazu ziemnego czyni transport na duże odległości i magazynowanie, łatwym i ekonomicznym. Pomaga rozwiązywać problemy energetyczne przemysłu zlokalizowanego z dala od sieci przesyłowych.
Spełnia także ważną rolę przy gazyfikacji miast i wsi. Jest też korzystną alternatywą dla zaazotowanego gazu sieciowego.
Skroplony gaz ziemny jest oczyszczony z CO2, H2S, węglowodorów i całkowicie pozbawiony wilgoci, dzięki temu procesowi jest nawet czystszy i bardziej kaloryczny niż konwencjonalny gaz ziemny.
Proces skraplania ułatwia transport niebieskiego paliwa w zbiornikach kriogenicznych drogą morską, kolejową jak i transportem drogowym spełniając wymagania TDT oraz ADR.
W miejscu docelowym LNG zostaje podgrzany, aby przywrócić surowcowi ponownie postać gazową.
Nasz zespół LNG jest do Twojej dyspozycji!
Kontakt
Iwona Reperowicz
Senior Customer Service Specialist
+48 451 116 636
iwona.reperowicz@elenger.com
Oddział LNG w Krakowie:
Elenger Sp. z o.o.
Podium Park, Al. Jana Pawła II 43B,
31-864 Kraków