
W tym roku, oprócz przedłużenia ceny maksymalnej dla zakupu energii do końca 2024 r., na małe i średnie przedsiębiorstwa czeka także dodatkowe 17 mln zł. Chodzi o upust w kwocie 10 proc. kosztów poniesionych na zakup energii w 2023 r. Czy Twoje przedsiębiorstwo może otrzymać wsparcie? Jakie warunki musisz spełniać? W poniższym artykule przedstawiamy prosty opis mechanizmów związanych z ulgami, ich wartością, warunkami uzyskania oraz procedurą realizacji wsparcia firm z sektora MŚP.
Skąd wynikają zwroty za energię?
Upusty energetyczne są wynikiem ustaw z października 2022 r., o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej i wsparciu niektórych odbiorców w 2023 oraz 2024 r.[1] Wprowadzenie tych ulg jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe oraz potrzeby klientów. Ustawodawca, chcąc wspierać firmy w obliczu rosnących kosztów energii, przewidział mechanizmy pozwalające na uzyskanie częściowego zwrotu poniesionych wydatków na energię elektryczną.
Jaka jest wartość upustu?
Wartość ulgi wynosi 10% łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej netto, za cały 2023 r. Kwota ta jest obliczana na podstawie faktur wystawionych za energię czynną, co oznacza, że nie obejmuje kosztów dystrybucji ani innych opłat niezwiązanych bezpośrednio ze sprzedażą energii elektrycznej.
1. Co jest brane pod uwagę do obliczenia upustu:
- kwota na fakturze za energię elektryczną
2. Co NIE jest uwzględniane do obliczenia upustu:
- kwoty na fakturze za usługi dystrybucji (składnik stały stawki sieciowej, składnik zmienny stawki sieciowej, stawka jakościowa, stawka opłaty abonamentowej).
Dla kogo upusty? Sprawdź, czy przysługują Ci upusty.
Upusty przysługują przedsiębiorcom, którzy spełniają dwa kluczowe warunki:
- Prowadzą mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub których suma aktywów bilansu końcowego nie przekroczyła 43 mln euro w przeliczeniu na złotówki).
- Poziom zużycia energii elektrycznej na danym punkcie poboru energii w całym 2023 r. wynosił nie więcej niż 90% średniego rocznego zużycia energii elektrycznej od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2022 r.
Kluczowym kryterium jest tu więc wielkość przedsiębiorstwa (sektor MŚP) i redukcja zużycia (poziom zużycia energii elektrycznej w 2023 roku musi być równy lub niższy niż 90 proc. średniego rocznego zużycia z lat 2018-2022).
Jak jest wyliczany upust?
Wyliczenie ulgi opiera się na analizie danych pomiarowych dotyczących zużycia energii na danym punkcie poboru w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2023 r.
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo w całym 2023 r. zaoszczędziło minimum 10% energii elektrycznej, w porównaniu do średniego zużycia energii w latach 2018-2022 i spełniasz ww. warunki, to przysługuje Ci upust lub zwrot w wysokości 10% wydatków na energię w 2023 r.
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo nie było odbiorcą energii w okresie 2018-2023 pod uwagę brane są dane od momentu rozpoczęcia nabywania energii do końca 2022 r., przeliczone proporcjonalnie dla całego wspomnianego okresu. Alternatywnie, jeśli umowa została zawarta po 31 grudnia 2022 r., za podstawę wyliczenia stanowi zużycie deklarowane w umowie.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać upust?
Aby otrzymać u nas upust, należy spełnić nadrzędny warunek – Twoja umowa z nami musi być aktywna na dzień 31 grudnia 2023 r. Poza tym:
- Jeśli byliśmy Twoim sprzedawcą energii przez cały okres, od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2023 r., a nasza umowa jest nadal aktywna – nie musisz nic robić. Gdy naliczymy Twój upust, znajdziesz tę informację – w formie nadpłaty – na swojej fakturze za energię elektryczną.
- Jeśli nie byliśmy Twoim sprzedawcą energii przez cały okres, od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2023 r., konieczne będzie złożenie stosownego oświadczenia o łącznej kwocie rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej oraz udzielenie pełnomocnictwa na pozyskanie danych o Twoim zużyciu od Operatora Systemu Dystrybucyjnego – poprosimy Cię o to w korespondencji. Jeśli w ciągu 30 dni od doręczenia naszej prośby nie otrzymamy od powyższych dokumentów, kwota naliczonego upustu – w formie nadpłaty – będzie uwzględniała tylko faktury wystawione przez nas.
- Gdy nie jesteś już naszym klientem, ale byłeś nim na dzień 31 grudnia 2023 r., konieczne będzie podanie numeru rachunku bankowego, na który przekażemy zwrot – masz na to 14 dni, od daty otrzymania naszej prośby o podanie nr konta.
Jak będziemy procedować realizację upustów?
Realizacja ulg w naszej firmie będzie odbywać się w kilku krokach:
- Weryfikacja uprawnień – zweryfikujemy, czy Twoje przedsiębiorstwo spełnia wszystkie warunki do otrzymania upustu.
- Zgoda na pozyskanie danych o zużyciu – w przypadku braku pełnych danych, skontaktujemy się z Tobą w celu uzyskania zgody na pozyskanie brakujących informacji od Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
- Złożenie oświadczenia – jeśli byłeś naszym klientem tylko przez część 2023 r. to konieczne będzie złożenie oświadczenia o łącznej kwocie rozliczenia sprzedaży energii w całym 2023 r.
- Naliczenie upustu – po weryfikacji wszystkich danych upust zostanie naliczony na fakturze w formie nadpłaty lub – w przypadku byłych klientów – w formie zwrotu na wskazany rachunek bankowy (informację o numerze konta bankowego należy do nas przesłać).
Kiedy i jak otrzymasz ulgę lub zwrot?
- Jeśli jesteś naszym obecnym klientem (oraz byłeś nim w latach 2018-2023) i złożyłeś wymagane dokumenty – wyliczenia będą przeprowadzone we wrześniu, a upust zostanie naliczony na fakturze – w formie nadpłaty – w czwartym kwartale br.
- Jeśli jesteś naszym byłym klientem (ale na dz. 31 grudnia 2023 r. miałeś jeszcze aktywną umowę z nami) i złożyłeś wymagane dokumenty – wyliczenia będą przeprowadzone we wrześniu, a zwrot zostanie przekazany w czwartym kwartale br., na wskazany numer konta bankowego.
- [1] Ustawa z 27 października 2022 r. zakładająca ograniczenie wysokości cen energii i wsparcie w 2023 niektórych odbiorców i Ustawa z 7 października 2022 r. dot. ochrony indywidualnych odbiorców energii w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku.